با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 95

تشکیل ستاد بحران در اتاق اصناف/ برآورد خسارت ۱۵۰۰ میلیارد تومانی

تاریخ انتشار: 1 بهمن 1395 , بازدید: 1032
برای برآورد خسارت مالی حاصل از حادثه پلاسکو، ستاد بحران اتاق اصناف ایران تشکیل شد.

برای برآورد خسارت مالی حاصل از حادثه پلاسکو، ستاد بحران اتاق اصناف ایران تشکیل شد.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و وسایل الکترومکانیکی تهران، رئیس اتاق اصناف ایران با بیان این مطلب به فارس گفت: با تشکیل کمیته و ستاد بحران در اتاق اصناف ایران در حال کار روی 4 محور در حادثه ریزش ساختمان تجاری پلاسکو در تهران هستیم.

 

به‌گفته وی این 4 محور شامل برآورد میزان خسارت در بخش‌های ماشین‌آلات تولیدی و مود اولیه و کالاهای تولیدی است. همچنین میزان سرمایه‌گذاری بنگاه‌ها از لحاظ اینکه بنگاه‌های از بین رفته به صورت استیجاری، رهن و خرید دائم بوده نیز در حال بررسی است.

 

رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: نکته چهارمی که در این ستاد به آن پرداخته می‌شود، وضعیت و تعداد کارگران بیکار شده در این ساختمان است.

 

وی با بیان اینکه آمارهای مختلفی درباره تعداد کارگران شاغل در این ساختمان بیان شده است،‌ ادامه داد:‌ بر اساس اطلاعات تقریبی که با کمک اعضای ستاد بحران اتاق اصناف ایران تا کنون به دست آورده‌ایم، بیش از 2 هزار نفر در این ساختمان مشغول به کار بودند.

 

فاضلی یادآور شد: ‌طبق برآوردهای اولیه ستاد بحران اتاق اصناف ایران، تنها حدود یک پنجم واحدهای صنفی تولیدی بیمه بودند.

 

وی تصریح کرد: این اتفاق حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و درس‌های بزرگی به ما می‌دهد که کم‌کاری و اهمال در بخش‌های مختلف از جمله ایمنی، بیمه و ... انجام شده و اهمال شامل همه بوده است.

 

برآورد خسارت ۱۵۰۰ میلیارد تومانی

رییس اتاق اصناف ایران با اعلام اینکه ساختمان پلاسکو بیمه نبوده ولی برخی از واحدها بیمه داشتند، گفت: برآورد اولیه از میزان خسارات در این حادثه، ۱۵۰۰ میلیارد تومان است.

فاضلی با بیان اینکه متاسفانه این ساختمان گازکشی نبوده است، تصریح کرد: ساختمان پلاسکو فاقد لوله‌کشی گاز بوده و کسبه این ساختمان برای گرم کردن واحدهای تجاری خود از گازهای دستی استفاده می‌کردند و این مسأله نشان می‌دهد مسئولان شهری کوتاهی کرده‌اند و درست است که تذکر داده‌اند اما کافی نیست و باید جدی‌تر عمل می‌کردند.

 

 

وی افزود: این حادثه باید درس عبرتی باشد برای مسوولان شهری تا برخورد قاطع‌تری با این دست ساختمان‌های فاقد امکانات که هنوز با تعداد زیادی کسبه مشغول فعالیت هستند داشته باشند تا دیگر شاهد این دست حوادث نباشیم .

 

فاضلی اظهار کرد: با توجه به اینکه در آستانه شب عید قرار داریم، این واحدها بیشتر تولیدی بودند و کالاهای زیادی را در انبارها دپو کرده بودند که تاکنون میزان خسارت این کالاها براساس برآورد اولیهای که از اتحادیههای پوشاک، اتحادیه کالای کشباف، اتحادیه پیراهندوزان و اتحادیه لوازم ورزشی داشته‌ایم بیش از 1500 میلیارد تومان بوده است.

 

وی با بیان اینکه محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس‌جمهور وی را مأمور پیگیری برآورد خسارت حاصل از وقوع ساختمان پلاسکو کرده است،‌ گفت:‌ اطلاعات و آماری که با تشکیل این ستاد به دست می‌آید، برای تصمیم‌گیری در نحوه کمک به آسیب‌دیدگان از بعد اقتصادی مؤثر خواهد بود.

 

فاضلی بیان داشت:‌ پس از جمع‌بندی و برآورد خسارت توسط این ستاد، با در اختیار گذاشتن اطلاعات حاصله به دولت می‌توان تصمیماتی درباره پرداخت تسهیلات و کمک‌های بانکی به آسیب‌دیدگان این فاجعه انجام داد.

 

وی تصریح کرد:‌ یکی از موضوعات مورد اهمیت برای ما وضع کارگران بیکار شده و همچنین برنامه‌ریزی برای فعال‌سازی حدود 605 واحد صنفی و تولیدی در مکان دیگری است.

 

جلوی گرانی پوشاک را می‌گیریم

 

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به فعالیت کارگروهی در کمیته بررسی سانحه ساختمان پلاسکو، گفت: جلوگیری از افزایش قیمت پوشاک و طراحی محلی برای استقرار اصناف، در دستور قرار دارد.

 

وی افزود: احتمال بروز حادثه ساختمان پلاسکو برای بیشتر بازارها و ساختمان‌های تجاری کشور وجود دارد و مجموعه مدیریت شهری باید برای شرایط ویژه و بحرانی، آمادگی داشته باشد.

 

فاضلی ادامه داد: راه‌های تامین خسارت اصناف، طراحی محل یا محل‌هایی برای استقرار اصناف آسیبدیده و پیشبینی راهکارهایی برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاهایی که در این ساختمان عرضه می‌شد، در دستور کار کمیته بررسی این سانحه قرار دارد.

 

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016