با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 90

پلاسکو خاکستر شد

تاریخ انتشار: 1 بهمن 1395 , بازدید: 1509
نخستین ساختمان بلندمرتبه ایران و تهران با سازه فلزی فرو ریخت و خاکستر شد.

نخستین ساختمان بلندمرتبه ایران و تهران با سازه فلزی فرو ریخت و خاکستر شد.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و وسایل الکترومکانیکی تهران، به‌دنبال بروز آتش در طبقات بالایی ساختمان پلاسکو از ساعت 7:45 روز پنجشنبه 30 دی 1395، آتش‌نشانان در محل حضور پیدا کردند و پس از 3 ساعت تلاش به روش‌های مختلف توانستند آتش را مهار کنند.

درست در زمانی که آتش‌نشانان از مهارت آتش اطمینان حاصل کرده بوند، وقوع انفجاری در طبقات نهم و دهم ساختمان، همه زحمات ایشان را به آتش داد و پلاسکو در ساعت 11.30 ظرف چند ثانیه فرو ریخت و به تلی از آهن و خاک تبدیل شد.

اگرچه آتش‌نشانان از زمان بروز آتش، اقدام به تخلیه ساختمان کرده بودند اما باتوجه به اینکه هیچکس پیش‌بینی ریزش ساختمان 15 طبقه پلاسکو را نمی‌کرد بنابراین تعدادی از آتش‌نشانانی که در حال تخلیه کامل واحدهای صنفی بودند و همچنین مغازه‌داران و کارگرانی که در واحدهای تولیدی و فروش مشغول جمع کردن وسایل خود بودند، نتوانستند از ساختمان خارج شده و همچنان زیر آوار هستند.

 

بنا بر خبرهای دریافتی تاکنون جسد 3 آتش‌نشان از زیر آوار بیرون کشیده شده و از آنجا که تأکید شده اجساد و افراد سالم از زیر آوار بیرون کشیده شوند بنابراین آواربرداری با کندی و دقت پیش می‌رود.

 

پیش‌بینی‌ها از زیر آوار ماندن بیش از 100 تن خبر می‌دهد که تلاش برای پیدا کردن آنها ادامه دارد. از سوی دیگر آتش‌نشانان با حفر تونل‌هایی از ساختمان‌های مجاور و حتی از مسیر فاضلاب به طبقات منفی یک پلاسکو راه پیدا کرده‌اند.

گفته شده مخزن چند هزار تنی گازوئیل در طبقه منفی یک ساختمان قرار دارد که در صورت انفجار، فاجعه دیگری را رقم خواهد زد. با توجه به اینکه آتش همچنان در طبقات پایینی ساختمان خاموش نشده، میزان حرارت این آتش بین 200 تا 300 درجه سانتیگراد اعلام شده است.

 

تاریخچه پلاسکو

ساختمان پلاسکو در سال 1337 مجوز ساخت گرفت و در فاصله سال‌های 1339 تا 1341 ساخته شد و در زمان خود بلندترین ساختمان پایتخت بود که می‌شد از هرگوشه و کنار تهران، آن را دید. مالک آن، مالک بزرگترین کارخانه ساخت وسایل پلاستیکی به نام «پلاسکو» بود و همین نام را برای ساختمان جدیدش انتخاب کرد.

 

بسیاری از شرکت‌های بزرگ تجاری تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، در این ساختمان دفتر داشتند اما پس از انقلاب و با رکود تجارت و بازرگانی، جای خود را به فروشندگان و تعمیرکاران وسایل برقی خانگی از جمله جاروبرقی و تلویزیون دادند که البته بعدها تولیدیهای پوشاک به این ساختمان راه یافتند.

 

ساختمان پلاسکو در طبقه آخر یک سلف سرویس داشت که در تابستان‌ها روی پشت‌بام از مشتریانش پذیرایی می‌کرد و چون قیمت آن مناسب بود، جشن عروسی بسیاری از زوج‌های تهرانی در همین سلف‌سرویس یا در پشت‌بام آن برگزار می‌شد، گرچه چند سال پیش این سلف سرویس تعطیل شد.

ساختمان 53 ساله پلاسکو، نماد مدرن تجارت و داد و ستد بود و 605 واحد تجاری آن به‌رغم تغییر کسب و کارها و ساکنانش تا روز حادثه فعال و پویا بود و رونق داشت.

برج 15 طبقه پلاسکو فرو ریخت

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016