با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 827

کارگران و کارفرمایان به جلسه دستمزد 97 نرفتند

تاریخ انتشار: 15 اسفند 1396 , بازدید: 1021
نمایندگان کارگران و کارفرمایان امروز در اعتراض به بند ز تبصره ۷ لایحه بودجه۹۷ امروز حاضر به شرکت در جلسه شورای عالی کار نشدند.

نمایندگان کارگران و کارفرمایان امروز در اعتراض به بند ز تبصره ۷ لایحه بودجه۹۷ امروز حاضر به شرکت در جلسه شورای عالی کار نشدند.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران نمایندگان کارگران و کارفرمایان امروز در اعتراض به بند ز تبصره ۷ لایحه بودجه۹۷ امروز حاضر به شرکت در جلسه شورای عالی کار نشدند در همین راستا جلسه شورای عالی کار با دستور کار بررسی دستمزد ۹۷ لغو شد.

 

در همین حال علی اصغر آهنی‌ها، عضو هیأت مدیره کانون  عالی کارفرمایی اظهار داشت: طبق مصوبه کانون عالی کارفرمایی در جلسه شورای عالی کار، نمایندگان کارفرمایان در اعتراض به بی توجهی دولت در سه جانبه گرایی حضور نمی یابند.

 

وی درباره تصویب بند ز تبصره 7 بودجه سال 97  در مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع تأمین واریز «حق بیمه درمان کارگران» در حساب خزانه به ضرر جامعه کارگری و کارفرمایی است. اهمیت این موضوع از جلسات حقوق و دستمزد مهمتر است به همین دلیل جلسه شورای عالی کار در 29بهمن را ترک کردیم.

 

آهنی ها ادامه داد: به‌رغم اعتراض کارگران و کارفرمایان نسبت به مصوبه تأمین اجتماعی متأسفانه تا کنون اقدامی صورت نگرفته است.

 

همچنین علی خدایی، عضو هیأت مدیره کانون شورای اسلامی کارگران درباره حضورشان در نشست امروز شورای عالی کار، گفت: ‌ما هم در نشست شرکت نمی‌کنیم.

 

دولت صدای کارگران را نشنید

 

از سوی دیگر نماینده کارگران در جلسات مزد۹۷ از کاهش سهم مواد خوراکی در معیشت خانوار از ۲۷درصد سال۹۵ به ۲۴.۵ درصد در سال جاری خبر داد.

 

فرامرز توفیقی در گفتگو با مهر با اشاره به آخرین وضعیت تعیین هزینه معیشت به عنوان معیاری برای تعیین دستمزد سال ۹۷ کارگران گفت: واقعیت این است که مذاکره درباره هزینه معیشت که سهم درمان آن با واریز به خزانه(بند ز تبصره ۷ بودجه) قربانی شود، سخت است.

 

نماینده جامعه کارگری در جلسات دستمزد ۹۷ ادامه داد: وقتی دولت با طرح نظام سلامت شعار بهره‌مندی اقشار آسیب پذیر از نعمت درمان، بدون تحمیل هزینه مالی به معیشت خانوار، را می دهد، بسیار خوب است و استقبال می شود اما نکته قابل توجه اینکه در نظام سلامت علاوه بر «درمان»، «پیشگیری» نیز هدفگذاری شده بود اما شواهدی که دال بر «پیشگیری» باشد، مشاهده نمی‌کنیم.

 

توفیقی با بیان اینکه از طرفی کیفیت مواد غذایی از نظر آسیب پذیری سلامت جامعه رو به کاهش و هشدار دهنده است، تصریح کرد: کمبود نظارت بر مواد غذایی، افزایش هزینه های سبد، کاهش سهم اقلام خوراکی در سبد معیشت و به تبع آن کوچک شدن سفره اقشار آسیب پذیر جامعه بسیار مشهود است چراکه جامعه کارگری برای تامین معیشت حداقلی، هزینه سبد خود را به کمترین میزان تقلیل داده است.

 

وی خاطر نشان کرد: امروز کارگر سلامتی خود را با کاهش هزینه معیشت معامله می کند تا بتواند سایر هزینه‌های سبد معیشت یعنی مسکن، درمان، حمل و نقل، تحصیل فرزندان، آب و برق و گاز و سایر هزینه های خود را جبران کند. در همین شرایط نرخ جمعیت آوری کاهش پیدا کرده، بیماری‌های قلبی و عروقی افزایش پیدا کرده و به رغم اعلام افزایش سن امید به زندگی، اما میانگین سن مرگ به دهه سوم و چهارم زندگی کاهش پیدا کرد. این آمار ناشی از تغذیه اشتباه و استفاده از مواد غذایی کم کیفیت با هدف کم کردن هزینه اقلام خوراکی در سبد معیشت است.

 

کاهش 2.5 درصدی سبد معیشت کارگران

 

نماینده کارگران در جلسات کارشناسی مزد۹۷ با بیان اینکه سال گذشته با موافقت و تصویب شواری عالی کار، حداقل هزینه معیشت برای اقشار آسیب پذیر جامعه ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان تعیین شد گفت: دریافتی بخش قابل توجهی از کارگران کمتر از این رقم است.

 

توفیقی افزود: اکنون در شرایطی که دولت سه‌جانبه‌گرایی را در طرح مهمی چون نظام سلامت رعایت نکرد، نمی‌توان انتظار داشت، نمایندگان کارگری و کارفرمایی به عنوان دو ضلع شرکای اجتماعی بر سر میز شورای عالی کار به عنوان عالی ترین رکن سه جانبه گرایی بنشینند.

 

این فعال صنفی کارگری ادامه داد: انتظار جامعه کارگری از سخنگوی دولت این بود که صراحتا اعلام می‌کرد، دولت اعتراض جامعه کارگری درباره بند (ز) تبصره (۷) لایحه بودجه را شنیده است و این موضوع قابل بررسی خواهد بود. اگر چنین اظهاراتی از نمایندگان دولت شنیده می شد، رعایت سه جانبه گرایی برای جامعه کارگری و کارفرمایی قابل باور بود.

 

توفیقی با تاکید بر کاهش متوسط جمعیت خانواده از ۳.۵ نفر به ۳.۳ نفر بر اساس آمار نفوس و مسکن سال ۹۵ گفت: با توجه به کوچک شدن نرخ جمعیت خانوار و از طرفی به دلیل افزایش قیمت‌های دیگر مولفه‌های غیرخوراکی تاثیر گذار در سبد معیشت، خانوار به «ارزان خری‌» روی آورده به همین دلیل «سهم خوراکی و آشامیدنی» سبد معیشت از ۲۷ درصد در سال گذشته، با کاهش ۲.۵ درصدی به ۲۴.۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

 

نماینده کارگران در جلسات کارشناسی دستمزد ۹۷ با اشاره به سهم ۷۵.۵ درصدی اقلام غیرخوراکی مانند هزینه مسکن، درمان و تحصیل در سبد معیشت خانوار ادامه داد: محاسبه سهم ۲۴.۵ درصدی سهم خوراکی و آشامیدنی سبد معیشت خانوار بر مبنای محاسبات آمارهای رسمی مرکز آمار و جدول شماره ۴۱ بانک مرکزی است.

 

در همین حال امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران در پاسخ به اینکه آیا در سال ۱۳۹۷ مرکز آمار به دنبال انتشار جزئیاتی از آمارهای مکمل نرخ بیکاری هست تا بتواند تصویر شفاف‌تری از وضعیت اشتغال و بیکاری نشان دهد؟ گفت: مرکز آمار ایران در نظر دارد در سال ۱۳۹۷ با طرح‌های آماری جزئیات مربوط به دستمزد را محاسبه و منتشر کند.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016