با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 81

کارگران، ماهانه ۴۱ هزار تومان خرج تفریح و فرهنگ می‌کنند

تاریخ انتشار: 29 دی 1395 , بازدید: 1382
آمارهای رسمی مرکز آمار ایران از نقش امور تفریحی و فرهنگی در سبد هزینه‌ای کارگران، حکایت از آن دارد که سهم این بخش‌ها در زندگی این طبقه، فقط ۴۱ هزار و ۴۱۲ تومان است

آمارهای رسمی مرکز آمار ایران از نقش امور تفریحی و فرهنگی در سبد هزینه‌ای کارگران، حکایت از آن دارد که سهم این بخش‌ها در زندگی این طبقه، فقط ۴۱ هزار و ۴۱۲ تومان است.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و وسایل الکترومکانیکی تهران به نقل از مرکز آمار ایران، تفریح و امور فرهنگی یکی از الزامات نشاط هر جامعه است اما این موضوع زمانی اهمیت ویژه‌تری پیدا می‌کند که بودجه تفریح در سبد هزینه «کارگران» به عنوان آسیب‌پذیرترین قشر جامعه، مطرح می‌شود.

در این میان به‌‌‌طور قطع تفریح و فرهنگ در زندگی هر انسان، جایگاه ویژه‌ای دارد که برآیند آن، ایجاد نشاط در جامعه است و این مهم، در زندگی اقشار آسیب‌پذیر جامعه به ویژه شاغلان مشاغل سخت و زیان‌آور، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

 

اما با همه این اوصاف، بر اساس آمار مراجع رسمی کشور، سهم امور فرهنگی در هزینه سبد خانوار به ویژه زندگی کارگران که درگیر آثار روانی ناشی از کار هستند، بسیار ناچیز برآورد می‌شود.

 

طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران، از شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی(تورم) در آذر امسال، سهم تفریح و فرهنگ در بودجه خانوارهای شهری فقط ۵.۱ درصد است که البته بانک مرکزی آماری نشر کرده که نشان می‌دهد مردم ایران در سال ۱۳۹۴ معادل فقط ۲ درصد از درآمد خود را به تفریح و امور فرهنگی پرداخته‌اند.

 

در حال حاضر حداقل مزد کارگر ۸۱۲ هزار تومان است که محاسبه سهم ۵.۱ درصدی بودجه تفریح و فرهنگ در یک خانواده کارگری، ۴۱ هزار و ۴۱۲ تومان می‌شود. البته میانگین بودجه فرهنگی برای خانواده‌های کارگری، ۱۸ هزار تومان برآورد شده؛ اما واقعیت این است که چه تفریحی وجود دارد تا با صرف ۴۱ هزار تومان در ماه امکان پذیر باشد؟

 

در حالی مقابله با آسیب‌های اجتماعی و تقویت بنیه فرهنگی خانواده ها مورد تأکید همیشگی مسوولان و مدیران فرهنگی کشور بوده و هست که با این سهم اندک امور فرهنگی در سبد هزینه کارگران، گرایش به خرید ابزارهای ارزان قیمت، اما نامناسب به لحاظ فرهنگی یکی از گزینه‌های خانواده‌ها به حساب می‌آید.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016