با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 71

افزایش معافیت‌ در لایحه مالیات بر ارزش افزوده

تاریخ انتشار: 27 دی 1395 , بازدید: 1323
معاون مالیات بر ارزش‌افزوده سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه بیش از 252 هزار واحد صنفی صندوق مکانیزه فروش دارند، گفت:‌ گسترش معافیت‌های مالیاتی در لایحه مالیات ارزش افزوده پیش بینی شده است.

معاون مالیات بر ارزش‌افزوده سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه بیش از 252 هزار واحد صنفی صندوق مکانیزه فروش دارند، گفت:‌ گسترش معافیت‌های مالیاتی در لایحه مالیات ارزش افزوده پیش بینی شده است.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و وسایل الکترومکانیکی تهران، محمد مسیحی در گفت‌وگو با فارس درباره تمدید اجرای آزمایشی مالیات بر ارزش‌افزوده تا پایان سال 96 اظهارداشت: قانون مالیات بر ارزش فزوده از ابتدای مهرماه 1387 به مدت 5 سال به‌صورت آزمایشی عملیاتی و اجرایی شد، تا با اجرا در قالب یک دوره آزمایشی، نسبت به شناسایی نقاط ضعف و قوت آن اقدام شود.

 

معاون مالیات بر ارزش‌افزوده سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد:‌ نیاز به فرصت بیشتر برای انجام کار کارشناسی و همچنین انجام مطالعات تطبیقی موجب شد فرآیند اصلاح و دائمی کردن قانون طولانی‌تر شود. همچنین به‌منظور عدم ایجاد اختلال در نظام بودجه‌ای دولت و شهرداری‌ها که در سال‌های اخیر به‌شدت متأثر از وجوه وصول‌شده در قالب این قانون بوده‌اند، با استناد تبصره «2» ماده (117) قانون برنامه پنجم توسعه (از طریق پیش‌بینی افزایش نرخ در طول سال‌های اجرای برنامه) و همچنین از طریق قوانین بودجه سالانه مهلت اجرای آزمایشی قانون مذکور تمدید شده است.

 

وی با اشاره به وضعیت لایحه مالیات بر ارزش افزوده گفت:‌ پس از اجرای چندساله قانون مالیات بر ارزش‌افزوده و کسب تجارب و شناسایی مشکلات و ابهامات آن و انجام مطالعات تطبیقی و همچنین کسب نظر از کارشناسان و خبرگان اقتصادی، مالی و مالیاتی و فعالان اقتصادی لایحه اصلاح و دایمی کردن قانون مالیات بر ارزش‌افزوده تهیه و تقدیم دولت شد و هم‌اکنون مراحل تصویب در دولت را می‌گذراند و طبق پیش بینی‌ها تا پایان سال جاری به مجلس ارسال خواهد شد.

 

وی اضافه کرد: از جمله موارد با اهمیت در این لایحه می‌توان به موضوعاتی نظیر حمایت بیشتر از تولید و سرمایه‌گذاری، گسترش دامنه معافیت‌ها و رفع ابهام از آن‌ها، تعدیل (کاهش) جرایم قانونی، تقویت ضمانت‌های اجرایی برای پرداخت مالیات و عوارض از سوی خریداران کالا و خدمات دولتی، پیش‌بینی اختیار روش اجرای مالیات بر ارزش‌افزوده ساده شده برای برخی از اشخاص حقیقی که در مرحله آخر زنجیره قرار دارند و توزیع عادلانه‌تر عوارض اشاره کرد.

 

مسیحی درباره وصولی مالیات ارزش افزوده تا پایان آذر امسال جاری عنوان کرد: از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده تا این مدت بالغ بر 163هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض وصول شد که از این میزان مبلغ 58 هزار میلیارد تومان آن عوارض و مابقی مالیات است.

 

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امسال مشمولان جدیدی به قانون مالیات بر ارزش‌افزوده اضافه خواهند شد،‌ بیان کرد: تاکنون به استناد مفاد ماده (181) قانون در 7 مرحله مودیان مشمول نظام مالیات بر ارزش‌افزوده فراخوان شده‌اند که در فراخوان هفتم همه اشخاص حقوقی صرف‌نظر از میزان فعالیت، مادامی که به عرضه کالا و ارائه خدمات غیرمعاف می‌پردازند، از ابتدای مهرماه سال جاری مشمول اجرای مقررات این نظام مالیاتی شده‌اند و در حال حاضر برنامه‌ای برای فراخوان جدید پیش‌بینی نشده است.

 

معاون مالیات بر ارزش‌افزوده سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به بحث و بررسی و تصویب لایحه صندوق مکانیزه فروش عنوان کرد: این لایحه به مجلس ارائه شده و بررسی‌های کارشناسی در مرکز پژوهش‌های مجلس پیرامون آن صورت گرفته و در حال حاضر در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی است.

 

وی یادآور شد: تعداد مشمولان استفاده از صندوق مکانیزه فروش مستند به اطلاعات اتاق اصناف ایران 431 هزار و 465 واحد صنفی بوده و از این تعداد، 252 هزار و 552 واحد صنفی اعلام نموده‌ که صندوق مکانیزه فروش را نصب کرده‌اند.

 

به گفته مسیحی، طبق بند ح تبصره 6 لایحه بودجه 96، سازمان امور مالیاتی می‌تواند در سال 96 مالیات بر ارزش‌افزوده برخی مودیان حقیقی مشمول این قانون را که در حلقه آخر زنجیره مالیات بر ارزش‌افزوده قرار می‌گیرند بر اساس میزان فروش ضرایب ارزش‌افزوده آن را تعیین کند.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016