با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 659

خدمه نفتکش ایرانی هنوز پیدا نشدند

تاریخ انتشار: 18 دی 1396 , بازدید: 1030
کشتی نفتکش ایرانی همچنان در آتش می‌سوزد و خبری از سرنشینان زنده یا جسد آنان به دست نیامده است.

 

 

کشتی نفتکش ایرانی همچنان در آتش می‌سوزد و خبری از سرنشینان زنده یا جسد آنان به دست نیامده است.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران تلویزیون چین گزارش داد تیم‌های نجات همچنان در تلاش‌ هستند تا شعله‌های آتش نفت‌کش ایرانی‌ای را تحت کنترل درآورند. نیروی دریایی آمریکا هم به عملیات جستجو برای ۳۲ خدمه نفت‌کش پیوسته است.

 

در این میان سیروس کیان ارثی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش به تسنیم گفت: یک پیکر در سه مایلی نفتکش پیدا شده که همه لباس های نجات را پوشیده و این نشان می دهد احتمالا خدمه نفتکش فرصت کافی را برای پوشیدن لباس های ایمنی داشته‌اند.

 

وی افزود: سه تا از آتش خوارهای بزرگ چینی دورتادور نفتکش ایرانی را محاصره کرده‌اند و در حال تلاش برای خاموش کردن آتش هستند اما به دلیل اینکه گازهای سمی ناشی از نشت کشتی در منطقه پیچیده، این آتش‌خوارها نمی توانند برای مهار و خاموش کردن آتش، نزدیک به کشتی شوند.

 

وی ادامه داد: تجسس برای یافتن دیگر افراد ادامه دارد و پیکر پیدا شده نیز هنوز در مرحله شناسایی است تا ببینند این پیکر متعلق به نفتکش سانچی هست یا نیست. کیان ارثی تصریح کرد: دو کشتی از مجموعه شرکت ملی نفتکش و یک کشتی از کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در منطقه حضور یافته اند و در کنار بقیه کشتی‌های حاضر، در جست‌وجوی منطقه به منطقه فعال هستند.

 

وی اضافه کرد: اگرچه تجهیزات ایمنی خدمه نفتکش  مجهز به GPS است اما هنوز سیگنالی از موقعیت آنها دریافت نکرده ایم. وی تصریح کرد: تیم هایی از کشورهای دیگر همانند ژاپن و کره جنوبی هم در عملیات مشارکت دارند و تلاش می کنند که حریق هر چه سریع تر مهار شود.

 

از سوی دیگر هادی حق شناس، معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: جسد پیداشده در آب های چین قطعا متعلق به یکی از خدمه ایرانی این نفتکش است که به دلیل طولانی بودن مسیر پیدا شدن جسد در ۱۶۰ مایلی بندر شانگ های تا ساحل، هنوز به این شهر نرسیده و در حال انتقال به بندر شانگ های است.

 

وی با اشاره به گفته‌های متخصصان موجود در تیم‌های نجات، اعلام کرد: نگرانی‌ها هر لحظه در این مورد بیشتر می‌شود که با داغ‌تر شدن جهنم آتش، هر لحظه ممکن است نفت‌کش منفجر و غرق شود.

 

همچنین شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد ایران پول محموله میعانات گازی را که در حادثه ۱۶ دی‌ماه در آب‌های سرزمینی چین دچار آتش‌سوزی شد، به طور کامل دریافت می کند.

 

در قراردادهای فوب (FOB) تحویل کالا در عرشه کشتی در مبدا است. فروشنده وقتی کالا را از روی عرشه کشتی عبور داد ریسک خود را خاتمه داده است. هزینه حمل و بیمه با خریدار است. امضای قرارداد حمل از بندر تحویل و بیمه و بازرسی  نیز با خریدار است.

 

با توجه به این که فروش این محموله به روش فوب بوده است، بنابراین ایران پول این محموله را به طور کامل دریافت خواهد کرد و هیچ هزینه‌ای بابت فروش محموله میعانات گازی به ایران در این حادثه تحمیل نخواهد شد. شرکت هاوانا توتال بدون تردید هزینه این محموله را از شرکت‌های بیمه دریافت می‌کند.

 

این نفتکش که حامل حدود یک میلیون بشکه میعانات گازی پارس جنوبی برای شرکت هانوا توتال کره جنوبی بود به روش فوب (FOB) به این شرکت کره‌ای فروخته شده بود. ارزش این محموله با قیمت کنونی نفت حدود ۶۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

 

عبدالناصر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی درباره بیمه این نفتکش اظهار داشت: ۷۰ درصد بیمه‌نامه نفتکش ایرانی موسوم به سانچی متعلق به یک شرکت بیمه نروژی و ۳۰ درصد تحت پوشش شرکت‌های بیمه ایرانی است.

 

وی ارزش نفتکش تحت مدیریت شرکت ملی نفتکش ایران را ۳۲ میلیون دلار عنوان کرده و گفته است: مسئولیت پوشش بیمه فوت و نقص عضو خدمه کشتی و همچنین آلودگی احتمالی دریا با بیمه P&I کلاب بین‌المللی است

 

گفتنی است یک فروند نفتکش تحت مدیریت شرکت ملی نفتکش ایران ساعت ۸ شامگاه شنبه (۱۶ دی‌ماه) به وقت چین در مسیر کره جنوبی بر اثر برخورد با یک کشتی فله‌بر دچار حادثه شد و 32 خدمه آن ناپدید شدند و تاکنون خبری از آنها نیست.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016