با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 545

کالای فروخته شده پس گرفته می‌شود

تاریخ انتشار: 16 مرداد 1396 , بازدید: 1188
در ماده 3 و 4 قانون حمایت از مصرف‌کننده، به صراحت آمده است که کالاهای سرمایه‌ای و مصرفی بادوام باید از خدمات پس از فروش برخوردار باشند و شرکت‌های تولیدکننده و یا واردکنندگان باید به مصرف‌کنندگان خدمات پس از فروش ارائه کنند.

در ماده 3 و 4 قانون حمایت از مصرف‌کننده، به صراحت آمده است که کالاهای سرمایه‌ای و مصرفی بادوام باید از خدمات پس از فروش برخوردار باشند و شرکت‌های تولیدکننده و یا واردکنندگان باید به مصرف‌کنندگان خدمات پس از فروش ارائه کنند.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران، مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در گفت‌وگو با «صنف و صنعت» اظهار داشت: گرچه تا سال 1395 آیین‌نامه قانون حمایت از مصرف‌کننده اجرایی نشده است اما اجرای آن از سوی سازمان حمایت در دستور کار قرار گرفته و هر شخص حقیقی و حقوقی نمی‌تواند لوازم خانگی را وارد کند و این اقدام وی قاچاق کالا به حساب آمده و جرم است.

 

شهرا م میرآخورلو تصریح کرد: پیش از این برای شناسایی مبادی ورودی کالا فقط برگه سبز ملاک بود اما با سختگیری درباره خدمات پس از فروش، تنها شرکت‌هایی که این مجوز را دارند می‌توانند اقدام به واردات کالا کنند که بدین ترتیب کالاها و مبادی ورودی آنها نیز براحتی قابل شناسایی هستند.

 

میرآخورلو افزود: خریداران کالا انتظار دارند کالا را مرغوب تحویل گرفته و در صورت داشتن نقص آن را پس بدهند در همین جهت شعار محوری «کالای فروخته شده پس گرفته می‌شود» را انتخاب کردیم.

 

وی ادامه داد: باید خدمات فروش قبل، حین و پس از فروش ارائه شود چون فرد با خرید یک کالا سرمایه‌گذاری می‌کند و شرکت واردکننده مکلف است خدمات لازم را ارائه دهد.

 

وی اضافه کرد: از واحدهای نمونه‌ای که انواع تندیس‌های زرین را در حوزه صادرات و رعایت حقوق مصرف‌کننده دریافت می‌کنند، انتظار داریم تا شعار «کالای فروخته شده پس گرفته می‌شود» را روی کالاهای خود درج کنند.

 

وی درباره رسیدگی به شکایت مشتریان گفت: مشتریان می‌توانند از طریق مراجعه حضوری، کتبی یا تماس با سامانه 124 طرح شکایت کنند تا رسیدگی‌های لازم انجام شود.

 

وی افزود: در این شرایط، مصرف‌کنندگان باید از حقوق خودشان باخبر باشند تا در صورت بروز مشکل بتوانند طرح شکایت کنند.

 

مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه قانونی به اسم قانون رعایت حقوق مصرف‌کننده وجود دارد، گفت: طبق این قانون در صورتی که خریدار کالا و خدمات درباره آن کالا و خدمات نارضایتی داشته باشد آن شرکت باید مشتری را راضی کند.

 

میر آخورلو یادآور شد: برای بازنگری و اصلاح آیین‌نامه درباره خدمات پس از فروش از اتحادیه‌ها نیز کمک گرفته‌ایم تا این آیین‌نامه قابلیت اجرایی داشته باشد.

 

وی با اشاره به اینکه در آیین‌نامه جدید قانون حمایت از مصرف‌کننده به ارتقاء سطح خدمات پس از فروش توجه ویژه شده است، گفت: در صورت کوتاهی نمایندگی‌ها باید اقدامات جبرانی ازجانب آنها انجام شود.

 

مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: در شرایطی که به اشتغال و رونق در تولید نیاز داریم باید تلاش کنیم تا کیفیت محصولات داخلی افزایش پیدا کرده و خدمات قبل، حین و پس از فروش ازائه شود.

 

وی افزود: دریافت خدمات پس از فروش حق طبیعی مشتریان است و فروشنده‌ها باید رضایت مصرف‌کننده‌ها را جلب کنند.

 

میر آخورلو درباره اطلاع‌رسانی برای آگاهی مشتریان از حقوق خود گفت: باید از طریق رسانه‌ها، مشتریان را نسبت به حقوق خودشان آگاه کنیم.

 

وی خاطر نشان کرد: تشکل‌هایی که در داخل در زمینه حمایت حقوق مصرف‌کننده فعالیت می کنند افراد علاقمندی هستند که متأسفانه به دلیل ضعف مالی نمی توانند اقدامات زیادی در این زمینه انجام دهند.

 

وی ادامه داد: باید از طریق دوره‌های آموزشی، چاپ بروشور و همکاری رسانه‌های دیداری، شنیداری و مکتوب این فرهنگ را در جامعه نهادینه کنیم.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016