با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 54

چرا کارگاه‌های کوچک در 3 دهه ورشکست شدند؟

تاریخ انتشار: 22 دی 1395 , بازدید: 1688
در 3 دهه گذشته، برخورد خوبی با بنگاه‌ها و کارگاه‌های کوچک نشد و به‌دلیل برخی سیاست‌گذاری‌های اشتباه، تعداد زیادی از این بنگاه‌ها یا تعطیل شدند و یا با مشکل روبه‌رو هستند.

چرا کارگاه‌های کوچک در 3 دهه ورشکست شدند؟

 

در 3 دهه گذشته، برخورد خوبی با بنگاه‌ها و کارگاه‌های کوچک نشد و به‌دلیل برخی سیاست‌گذاری‌های اشتباه، تعداد زیادی از این بنگاه‌ها یا تعطیل شدند و یا با مشکل روبه‌رو هستند.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و وسایل الکترومکانیکی تهران، رییس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه سیاست‌های نادرست در سال‌های گذشته، برخی کارگاه‌های کوچک را تعطیل کرده است، گفت: در 3 دهه اخیر، سیاست‌های نامناسبی در این بخش اجرا شده است.

 

علی فاضلی در گفتگو با مهر درباره مشکلات بنگاه‌های کوچک و تعطیلی تعداد زیادی از این واحدها، افزود: در 3 دهه گذشته، برخورد خوبی با این بنگاه‌ها نشد و به‌دلیل برخی سیاست‌گذاری‌های اشتباه، تعداد زیادی از این بنگاه‌ها یا تعطیل شدند و یا با مشکل روبه‌رو هستند.

 

فاضلی با اشاره به اینکه در اوایل دهه ۷۰ تحت عنوان ساماندهی، تعداد زیادی از این کارگاه‌ها را منتقل کردند، ادامه داد: به جای اینکه کارخانه‌های آلوده‌کننده و مزاحم خارج شوند، کارگاه‌های کوچک را از شهر بردند؛ زیرا کارخانه‌های بزرگ قدمت زیادی داشتند و امکان جابجایی ماشین‌آلات آنها نبود بنابراین هجمه را به واحدهای تولیدی کوچک آوردند.

 

رییس اتاق اصناف ایران با اعلام اینکه این سیاست در حالی اجرا شد که تسهیلاتی برای این واحدها در نظرگرفته نشده بود، اظهار داشت: بخشی از اینها به‌دلیل اجرای این سیاست، از تولید بیرون آمدند و سرمایه آنها به سمت دلالی غیرمفید و غیرمولد سوق داده شد.

 

فاضلی با بیان اینکه مشکل بعدی این بود که در بحث کوچ ‌دادن اینها به شهرک‌ها، تسهیلات لازم و کارهای زیرساختی و زیربنایی انجام نگرفت، تصریح کرد: به محض اینکه اینها به شهرک‌ها رفتند، یا سوله‌ها را انباری کردند و یا فروختند.

 

وی ادامه داد: باید بپذیریم همه شرایط دست به دست هم داد تا تولید ضربه ببیند، استکبار هم هدف‌گذاری درستی داشته است و در این راه ما هم به آنها کمک کردیم؛ متاسفانه در طی این جابجایی‌ها هیچ تسهیلاتی به این واحدها تعلق نگرفت و در عمل جلوی پای واحدها بند گذاشتیم.

 

رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه خیلی از شهرک‌هایی که ساخته شده است یا در حدود ۴۰ درصد تعطیل شدند و یا بخش بزرگی از آنها با ظرفیت کافی کار نمی‌کنند، یادآور شد: این همان آسیبی است که نتوانستیم درست سازماندهی کنیم. تولید ما مزیت ندارد و به همین دلیل قاچاق هر روز توجیه‌پذیرتر می‌شود و راه برای کالاهای قاچاق حتی چینی و تایوانی و تایلندی باز شده است.

 

فاضلی با اشاره به اینکه در بخش کیف و کفش، لوازم خانگی، پوشاک و لوازم آرایشی- بهداشتی که پرمصرف‌ترین کالاهای جامعه هستند با قاچاق گسترده روبرو هستیم، تأکید کرد: البته تلاش کردیم بخشی از اینها را سامان دهیم و قدردان تلاش‌هایی هستیم که در این مسیر انجام گرفت ولی خیلی از واحدها مشکلات زیادی دارند.

 

وی یکی از مشکلات را نبود جامعه آماری درست از واحدهای صنفی اعلام کرد و گفت: یکی از گرفتاری‌های ما در این کشور این است که جامعه آماری درستی نداریم و در این بخش عقب افتاده‌ایم. ما نمی‌دانیم از ۶۵۰ هزار بنگاه تولیدی چقدر از اینها ماشین‌آلات به‌روز دارند و چند درصد تولید ندارند؟

 

رییس اتاق اصناف ایران بر این باور است که امکانات آمارگیری درست و دقیق از بنگاه‌های صنفی را هم نداریم، افزود: جلسه‌ای با مرکز آمار ایران داشتیم تا در این‌باره به ما کمک کنند و قول دادند که این کار را انجام می‌دهند ولی هنوز انجام نشده است.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016