با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 48

الزام کارفرمایان، کارگران و کارآموزان به آموزش ایمنی

تاریخ انتشار: 21 دی 1395 , بازدید: 1337
کارفرمایان و مسوولان مکلفند پیش از به کار گماردن کارگران و کارآموزان نسبت به ارائه آموزش‌های ایمنی متناسب با نوع کار به آنان اقدام کنند.

کارفرمایان و مسوولان مکلفند پیش از به کار گماردن کارگران و کارآموزان نسبت به ارائه آموزش‌های ایمنی متناسب با نوع کار به آنان اقدام کنند.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و وسایل الکترومکانیکی تهران محمد اصابتی، مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این مطلب گفت: یکی از مسائل مهم در مدیریت ایمنی و بهداشت، تعیین مسوول و نحوه واگذاری مسوولیت‌ها به افراد است؛ مسوولیت انجام هر کاری باید به طور کاملاً مشخص به عهده فرد واگذار شود و او در برابر کارهای خود پاسخگو باشد.

اصابتی ادامه داد: این یکی از بهترین شیوه‌ها است که به وسیله آن می‌توان تعداد زیادی از کارکنان را در برنامه‌های ایمنی و بهداشت شریک و سهیم کرد و به آن‌ها یادآور شد که هر کارگری مسوول ایمنی و بهداشت کار خود است. در این‌باره نباید استعداد و علاقه افراد نادیده گرفته شود و مدیران نیز می‌توانند از مکانیزم‌های تشویقی برای ایجاد رغبت و علاقه‌مندی بیش‌تر در افراد بهره بگیرند.

دبیر شورای‌عالی حفاظت فنی اضافه کرد: این برنامه‌ها زمانی مؤثرتر خواهد بود که همراه با ارزیابی فعالیت‌ها باشد و همواره تلاش شود که افراد مسوولیت‌های محوله را بهتر انجام دهند.

اصابتی تصریح کرد: الزام دوره‌های آموزش ایمنی به موجب آیین‌نامه مصوب شورای‌عالی حفاظت فنی و پیش‌بینی آن در شناسنامه شغلی طرح طبقه‌بندی مشاغل، یکی از برنامه‌های موثر آموزش مقررات ایمنی است که باید به شیوه‌ای مناسب به کارفرمایان، کارگران و کارآموزان آموزش داده شود به طوری‌که کاملا به وظایف خود آشنا شوند. وی اظهار داشت: برای این منظور می‌توان از روش‌های مختلف آموزشی مانند کارگاه آموزشی یا آموزش چهره به چهره و ضمن خدمت استفاده کرد.

وی خاطر نشان کرد: در راستای اجرای مواد ۸۵، ۹۱، ۱۹۳و ۱۹۶ قانون کار باید دوره‌های آموزشی در شناسنامه شغلی کارگران درج شود. عدم آموزش‌های لازم و مرتبط با ایمنی کار و آشنا نبودن افراد با خطرهای موجود در محیط کار، منجر به حادثه و خسارت‌های جبران ناپذیر می‌شود.

اصابتی با بیان اینکه کارفرمایان و مسوولان مکلفند پیش از به کار گماردن کارگران و کارآموزان نسبت به ارائه آموزش‌های ایمنی متناسب با نوع کار به آنان از طریق مراجع ذی‌صلاح اقدام کنند، بر توانمندسازی مسوولان ایمنی مستقر در کارگاه‌ها نیز تاکید کردند.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016