با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 467

پیش‌بینی پیری جمعیت ایران تا سال ۲۱۰۰ میلادی

تاریخ انتشار: 12 تیر 1396 , بازدید: 993
سازمان ملل پیش بینی کرد تعداد افراد سالخوره ایرانی نسبت به هر ۱۰۰ نفر جمعیت در سن کار کردن در سال ۲۰۲۰ میلادی حدود ۱۰ نفر باشد، اما این رقم در سال ۲۰۶۰ میلادی به حدود ۵۰ نفر و در سال ۲۱۰۰ میلادی به حدود ۶۵ نفر برسد.

سازمان ملل پیش بینی کرد تعداد افراد سالخوره ایرانی نسبت به هر ۱۰۰ نفر جمعیت در سن کار کردن در سال ۲۰۲۰ میلادی حدود ۱۰ نفر باشد، اما این رقم در سال ۲۰۶۰ میلادی به حدود ۵۰ نفر و در سال ۲۱۰۰ میلادی به حدود ۶۵ نفر برسد.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیک تهران به نقل از تسنیم، موسسه آمریکایی «اپریون کر» در گزارشی تحلیلی به روند پیری جمعیت جهان و تبعات منفی این پدیده بر اقتصاد کشورهای جهان پرداخته است. این گزارش که با استفاده از آمارهای بانک جهانی و سازمان ملل تهیه شده، پیش بینی کرده که در سال 2050 میلادی، ایران در زمره کشورهایی قرار بگیرد که 30 درصد یا میزان بالاتری از جمعیت این کشور را افراد بالای 65 سال تشکیل می دهند. این در حالی است که بر اساس امارها میزان افراد بالای 65 سال در ایران هم اکنون زیر 20 درصد جمعیت کشور است.

 

در بخش دیگری از این گزارش آمده است:

 

در سال 2012، جمعیت جهان به 7 میلیارد نفر رسید که 8 درصد آن را افراد 65 سال به بالا تشکیل می دادند. تا سال 2015 میلادی تعداد سالخوردگان جهان به 55 میلیون نفر رسید. این بدان معناست که بیش از 8 درصد مردم جهان دیگر جزو نیروی کار جامعه محسوب نمی شوند، بنابراین درآمدهای مالیاتی کمتری عاید دولت ها می شود و به همین نسبت رشد تولید ناخالص داخلی کشورها کمتر می شود. پیری جمعیت همچنین به معنای وابستگی بیشتر به خدمات اولیه و تامین اجتماعی از جمله خدمات درمانی، غذای ارزان و خانه های مناسب است.

 

بر اساس این گزارش، جمعیت سالخورده جهان در فاصله سال های 2025 تا 2050 میلادی دو برابر خواهد شد و به 1.6 میلیارد نفر خواهد رسید. اما کل جمعیت جهان در همین دوره تنها رشدی 34 درصدی را تجربه خواهد کرد. این بدان معناست که توازن میان نیروی کاری که قادر به مشارکت در رشد اقتصادی کشورهای جهان است و نیروی بازنشسته ای که احتیاج به برخورداری از خدمات اجتماعی دارد به هم خواهد خورد.

 

سازمان ملل پیش بینی می کند که تعداد افراد سالخوره (65 سال به بالا) ایرانی نسبت به هر 100 نفر جمعیت در سن کار کردن (15 تا 65 سال) در سال 2020 میلادی حدود 10 نفر باشد، اما این رقم در سال 2060 میلادی به حدود 50 نفر و در سال 2100 میلادی به حدود 65 نفر برسد.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016