با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 39

بخشنامه امنیت شغلی چیست؟

تاریخ انتشار: 19 دی 1395 , بازدید: 1953
بخشنامه امنیت شغلی همراه با امنیت سرمایه‌گذاری و تولید به مدیران کل ستادی و اجرایی وزارت‌ تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شد.

بخشنامه امنیت شغلی همراه با امنیت سرمایه‌گذاری و تولید به مدیران کل ستادی و اجرایی وزارت‌ تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و وسایل الکترومکانیکی تهران، علی ربعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این بخشنامه 11 بندی را برای اجرا به مدیران کل ستادی و اجرایی وزارت‌خانه‌اش ابلاغ کرد.

 

مواد این بخشنامه ۱۱ بندی به شرح زیر است:

  1. تلاش و اهتمام جدی در اجرای همه بخشنامه‌ها، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی صادره از سوی معاونت روابط کار، بویژه دستورالعمل‌های شماره ۳۵، ۳۶ و ۳۸ و بخشنامه‌های شماره ۲، ۳ این معاونت با هدف رعایت اصل تساوی دستمزد در برابر کار هم‌ارزش و رفع هرگونه تبعیض و نابرابری، بویژه تبعیض‌های مرتبط با نوع قرارداد استخدامی.
  2. تلاش برای تحقق اهداف مندرج در مقاوله‌نامه شماره۱۲۲(سیاست اشتغال) به‌منظور کمک به رشد و توسعه اقتصادی، حل مسأله بیکاری و اشتغال ناقص و اهتمام جدی در راستای تقویت اشتغال کامل و مولد
  3.  ساماندهی و توانمندسازی تشکل‌های کارگری و کارفرمایی از طریق اصلاح آیین‌نامه‌های موجود، در راستای فراهم کردن بسترهای لازم به‌منظور الحاق به مقاوله‌نامه‌های۸۷ (آزادی انجمن‌ها و حمایت از حق تشکل) و ۹۸ (حق تشکل و مذاکره جمعی) با هدف ارائه خدمات مهارتی، آموزشی و حقوقی ارزشمند به جامعه کارگری و کارفرمای.
  4. بسترسازی برای الحاق به مقاوله‌نامه شماره ۱۵۸(خاتمه اشتغال) و توصیه‌نامه ۱۶۶ باتوجه به تأثیر و اهمیت حمایت از کارگران در برابر خاتمه غیرمنصفانه کار در ایجاد و برقراری امنیت شغلی.
  5. اجرای کامل و دقیق مواد ۱۷۸، ۱۷۴ و۱۸۰ مندرج در فصل یازدهم قانون کار با هدف تضمین حق ایجاد تشکل، منع تبعیض در پرداخت دستمزد، بویژه نابرابری‌های مزدی مرتبط با نوع قرارداد استخدامی و همچنین تأکید بر اجرای به موقع آرای قطعی و لازم‌الاجرای مراجع حل اختلاف.
  6. گسترش و تقویت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای باتوجه به نیازهای بازار کار و آموزش و مهارت‌افزایی پیوسته نیروی کار از طریق کاربرد سیستم‌های یادگیری تمام عمر (lifelong learning) به‌منظور سازگاری و تطبیق مداوم قابلیت‌های کارگران با تحولات فنی و اقتصادی بازارکار.
  7. انجام پیمایش‌های ملی درباره زندگی کاری (Survey of Working Life) به‌منظور تهیه اطلاعات جامع آماری در زمینه اشکال غیراستاندارد کار (انواع قراردادهای موقت) و سنجش سالانه سطح انعطاف‌پذیری کار و امنیت شغلی کارگران در بازار کار، به‌منظور برنامه‌ریزی و سیاست‌گزاری‌های مبتنی بر پیش‌بینی.
  8. اصلاح قوانین و مقررات مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی کشور باتوجه به استانداردهای بین‌المللی و حقوق بنیادین کار و با هدف صیانت از نیروی کار.
  9. نظارت مستمر بازرسان کار بر عملکرد شرکت‌های پیمانکاری، بویژه در زمینه رعایت عدالت مزدی، استقرار مسوولان ایمنی و تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران و همچنین فراهم کردن بسترهای لازم برای الحاق به مقاوله‌نامه شماره۱۸۱ (بنگاه‌های کاریابی خصوصی)

10- ساماندهی قراردادهای موقت در مشاغلی که ماهیت مستمر دارند و همچنین ضابطه‌مند کردن قراردادهای       کار پاره‌وقت و جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از طریق وضع مقررات و الحاق به مقاوله‌نامه شماره ۱۷۵ (کار پاره‌وقت) و توصیه‌نامه ۱۸۲ بویژه باتوجه به تأکید برنامه ششم توسعه مبنی بر توسعه فعالیت‌های پاره‌وقت و مشارکتی.

11- طراحی و ایجاد سامانه الکترونیکی ثبت قراردادهای کار در راستای اجرای درست و کامل ماده ۷ و تبصره ماده ۱۰ قانون کار.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016