با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 356

دفتر اتحادیه اقتصاد و صنعت باواریای آلمان در اتاق تهران افتتاح شد

تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1396 , بازدید: 1081
اتحادیه اقتصاد و صنعت باواریای آلمان که از سال گذشته با کمک اتاق تهران تلاش مستمری برای بهبود مراودات اقتصادی ایران و آلمان آغاز کرده است، در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران صاحب دفتر شد.

اتحادیه اقتصاد و صنعت باواریای آلمان که از سال گذشته با کمک اتاق تهران تلاش مستمری برای بهبود مراودات اقتصادی ایران و آلمان آغاز کرده است، در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران صاحب دفتر شد.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، راه‌اندازی دفتر اتحادیه باوراریایی آلمانی در اتاق تهران، پاسخی متقابل به افتتاح دفتر اتاق تهران در محل اتحادیه اقتصاد و صنعت باواریا در مونیخ و نشانه‌ای از گرم‌تر شدن روابط بخش خصوصی دو کشور است.

 

دفتر یا به اصطلاح میز (Desk) ایالت اقتصاد و صنعت باواریا، با حضور برترام بروسارت رییس اتحادیه، مسعود خوانساری رییس اتاق تهران و مارکوس ویتمان قائم‌مقام امور بین‌الملل وزیر اقتصاد ایالت باواریا صبح امروز در اتاق تهران افتتاح شد تا این دفتر، فعالیت خود را برای بهبود و توسعه هر چه بیشتر روابط فعالان بخش خصوصی دو طرف آغاز ‌کند.

 

هم‌چنین در دیدار روسای این دو نهاد بخش خصوصی ایران و آلمان، مسعود خوانساری با اشاره به رفت‌وآمد هیات‌های تجاری بین دو کشور، از افزایش 30 درصدی مراودات تجاری ایران و آلمان در یک سال خبر داد و گفت: خوشبختانه سطح روابط اقتصادی دو کشور روندی فزاینده دارد اما از نظر ما سرعت افزایش مراودات چندان بالا نیست و هنوز به سطح پیش از تحریم‌ها و سال‌های میانه دهه 2000 میلادی نرسیده است.

 

رییس اتاق تهران هم‌چنین تاکید کرد که هنوز مشکل اصلی در توسعه روابط مسایل بانکی است که باید هم‌چنان در کانون توجه دو طرف قرار گیرد چرا که با وجود مشکلات بانکی، روند افزایشی روابط دوجانبه تجاری سرعت نمی‌گیرد. خوانساری افزود: هم‌چنین برابر گزارش‌هایی که به اتاق تهران رسیده است، روند صدور ویزا برای فعالان بخش خصوصی در سفارت آلمان سخت و طولانی است که با توجه به روابط خوب دو کشور و تلاش بخش خصوصی ایران و آلمان برای بهبود روابط، به نظر می‌رسد باید این روند تسهیل و بسیار کوتاه‌تر شود.

 

مسعود خوانساری در ادامه سخنان خود با اشاره به رشد بالای اقتصاد ایران در سال 1396 عنوان کرد که دولت و بخش خصوصی ایران به دنبال این هستند که در سال جاری نیز با رفع مشکلات جزئی مسیر رو به رشد اقتصاد ایران را ادامه دهند.

 

او در پایان خواستار سرعت‌دهی بیشتر از سوی دولت و بخش خصوصی آلمان به روند توسعه روابط اقتصادی شد و گفت: با وجود این که آلمان‌ها زودتر از سایر کشورهای اروپایی برای توسعه روابط خود با ایران اقدام کردند اکنون می‌بینیم مشارکت فرانسه و ایتالیا در پروژه‌های اقتصادی سرعت بیشتری گرفته است.

 

افزایش مراودات تجاری ایران و ایالت باواریا

 

برترام بروسارت در ابتدای سخنان خود به شناخت کامل اتحادیه اقتصاد و صنعت باواریا و اتاق تهران از یکدیگر اشاره کرد و اعتماد و روابطه مستحکم شکل گرفته را نتیجه این شناخت عنوان کرد. او با اشاره به افزایش روابط تجاری بین ایران و ایالت باواریا گفت: من هم مانند شما دغدغه این را دارم که سطح روابط با آنچه در سال 2005 بوده هنوز فاصله دارد اما خوشحالم که روند مراودات فزاینده است. در سال قبل صادرات ایالت باواریا به ایران 35 درصد افزایش یافته است. در دو ماه نخست سال 2017 نیز صادرات ما به ایران و واردات ما از ایران هر دو فزاینده بوده است.

 

رییس اتحادیه اقتصاد و صنعت باواریا با تاکید بر این که حضور آنها در اقتصاد ایران درازمدت و با برنامه خواهد بود گفت: این خصلت آلمان‌هاست که سیاست‌های بلندمدت و با لحاظ کردن انتفاع هر دو طرف اتخاذ کنند. خلاف دیگر کشورهای اروپایی که ممکن است علاقمند باشند با شرکت‌های دولتی و بزرگ همکاری داشته باشند، ما به دنبال مشارکت و همکاری با شرکت‌های کوچک و متوسط هستیم. با این حال می‌دانیم هنوز روابط بانکی سخت و دچار مشکل است و برخی بازرگانان ایرانی مراودات‌شان با باواریا را از طریق کشور ثالث انجام می‌دهند.

 

افتتاح شعب بانک‌های ایران در مونیخ طی دو ماه آینده

 

بروسارت با ابراز امیدواری نسبت به حل شدن مشکلات بانکی بین ایران و آلمان عنوان کرد که بانک خاورمیانه ظرف دو ماه آینده یعنی در ماه جولای، شعبه خود در مونیخ را راه‌اندازی خواهد کرد. او افزود: بانک سینا نیز در حال پیگیری امور مربوط به افتتاح شعبه در آلمان است که امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.

 

وی افزود: باید اشاره کنم گشایش‌هایی که در روابط رخ داده است بدون همکاری اتحادیه اقتصاد و صنعت باواریا و اتاق تهران، و چانه‌زنی و فشار از جانب ما به وقوع نمی‌پیوست. ما تلاش زیادی کردیم تا بخشی از مسایل حل شود. همان‌طور که اکنون در مورد مساله افتتاح حساب ایرانیان در آلمان با وزارت اقتصاد در حال مذاکره هستیم که این مساله نیز حل شود. البته تاکید می‌کنم که افتتاح حساب بانکی در آلمان برای خود آلمان‌ها نیز فرایندی سخت‌گیرانه است.

 

وی هم‌چنین در مورد سختی فرآیند صدور ویزا اظهار کرد که با سفیر سابق آلمان در تهران مشورت کرده و با سفیر فعلی نیز جلسه‌ای به این منظور برگزار می‌کند.

 

بروسارت افزود: ما به جد معتقدیم که بروکراسی آلمانی با صداقت کار می‌کند و نسبت به آن شک نداریم اما قطعا برای تسریع روند با سفیر مذاکره می‌کنیم. ضمن این که سفیر جدید مدت زیادی نیست که کار خود را شروع کرده و شاید کمی زمان نیاز داشته باشد.

 

استراتژی آلمان‌ها همکاری بلندمدت است

 

در ادامه این نشست، مارکوس ویتمان با بیان این که دولت ایالتی باواریا ظرف 25 سال گذشته در بسیاری از کشورهای دنیا، دفتر افتتاح کرده است، اعلام کرد که ایالت باواریا قصد دارد در سال جاری در تهران نیز چنین کاری انجام دهد. قائم‌مقام وزارت اقتصاد ایالت باواریا هم‌چنین خبر داد که طی ماه‌های آینده هیاتی تجاری متشکل از خریداران کالا و خدمات ایرانی در باواریا به ایران سفر می‌کنند تا از نزدیک با تولیدکنندگان ایرانی آشنا شوند.

 

ویتمان توضیح داد که فعالان اقتصادی ایالت باواریا کار با خوشه‌های صنعتی در همه کشورها از جمله ایران توسعه می‌دهند و در حال حاضر در حوزه صنعت هوا و فضا، شیمی و ماشین‌سازی با بنگاه‌های ایرانی مذاکره برای مشارکت و همکاری دارند.

 

وی هم‌چنین در مورد انتقاد مسعود خوانساری از روند کُند توسعه همکاری‌های دوجانبه گفت: چینی‌ها 25 سال قبل همین حرف شما را می‌زدند و معتقد بودند که فرانسوی‌ها و ایتالیایی‌ها سریع‌تر از ما در فرآیند مشارکت و همکاری گام برمی‌دارند. اما اکنون مراودات ما با چین، چهار برابر ایتالیا و فرانسه است. آلمان جزیره ثبات در اتحادیه اروپاست و ما کارهایمان را با استراتژی بلندمدت دنبال می‌کنیم.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016