با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 32

فروش کالای قاچاق در شبکه مجازی، واحدهای بدون پروانه و دستفروشی‌ها

تاریخ انتشار: 17 دی 1395 , بازدید: 1319
رئیس اتاق اصناف ایران با اعلام اینکه قاچاق سازمان‌یافته بیش از ۱۵ سال است که در کشور رسوخ کرده است، گفت: در 10 سالی که اوج درآمدهای نفتی کشور بود، قاچاق رشد عجیبی پیدا کرد.

رئیس اتاق اصناف ایران با اعلام اینکه قاچاق سازمان‌یافته بیش از ۱۵ سال است که در کشور رسوخ کرده است، گفت: در 10 سالی که اوج درآمدهای نفتی کشور بود، قاچاق رشد عجیبی پیدا کرد.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و وسایل الکترومکانیکی تهران، علی فاضلی در گفت‌وگو با مهر در پاسخ به این پرسش که همچنان کالاهای قاچاق در سطح شهر دیده می‌شود، چه تهمیداتی در این‌باره دارید، گفت: بحثی درباره تعریف قاچاق وجود دارد اما متأسفانه با جای اینکه در مبارزه با قاچاق به اصل موضوع پرداخته شود، فرعیات مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی بابیان اینکه امکان دارد کالای قاچاق در یک مغازه‌ای دیده شود اما بدون اینکه ریشه‌یابی شود به اصناف تهمت می‌زنند، افزود: باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد که چرا در 10 سالی که اوج درآمدهای نفتی یک کشور بود، قاچاق رشد عجیبی پیدا کرد؟ اما کسی به این موضوع نپرداخته است!

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه قاچاق براساس آمار رسمی کشور از ۲۵ میلیارد تومان به ۱۵ میلیارد تومان کاهش یافته و آمار گمرک نیز آن را تایید می‌کند، افزود: ما تعریف درستی از کالای قاچاق نداریم. براساس قانون آن دسته از کالاهایی که دارای برگ سبز گمرکی نیستند، قاچاق به حساب می‌آید اما برخی به بازار می‌روند و هرچه کالای خارجی می‌بینند تصور می‌کنند قاچاق است.

فاضلی با تأکید بر اینکه بیشتر نگاه‌ها به سمت لوازم خانگی و آرایشی و بهداشتی است، اظهار داشت: اگر بخواهیم به کالاهای آرایشی و بهداشتی بپردازیم، می‌بینیم که این اقلام جزو کالاهایی هستند که در ایران تولید نمی‌شود و بیشتر این کالاها وارداتی است.

وی با اشاره به اینکه وقتی مطرح می‌شود که لوازم آرایشی در یک مغازه قاچاق است باید پرسید که آیا از مغازه‌دار برگ سبز خواسته‌اید یا نه، ادامه داد: از سوی دیگر هم می‌دانیم که همه کالاهای خارجی در بازار هم دارای برگ سبز گمرکی نیستند.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه ممکن است برخی چند تکه کالا از لب مرز خریداری کرده و در بازار تهران یا دیگر شهرهای بفروشند، بیان داشت: بسیاری از کالاها در مرزها به وسیله کوله‌برها وارد کشور می‌شود حال پرسش این است که چرا با این واردات مبارزه نمی‌شود و از اصناف می‌خواهند جلوی ورود قاچاق کالا به شهرها را بگیرند.

فاضلی با شاره به ورود کالا از سوی تعاونی‌های مرزی گفت: خواهش من این است که حتما بازار را رصد کنید اما باید به این نکته توجه داشت که همه امور در اختیار اصناف نیست،بلکه باید مصرف‌کننده ترغیب شود کالای تولید داخل را خریداری کند و کالاهای قاچاق نخرد.

 

ورود قاچاق سازمان یافته است

به گفته وی اینکه اصناف متهم شوند راه به جایی نمی‌برید؛ بطور حتم در ۳ میلیون بنگاه یک درصد ناچیزی هم مبادرت به تخلف می‌کنند اما نباید با این نگاه وارد این مجموعه شد. واقعیت این است که برخورد با قاچاق کالا در سطح عرضه بسیار سخت است.

رئیس اتاق اصناف ایران با تاکید بر اینکه بسیاری از اجناس قاچاق  به صورت هدفمند و سازمان‌یافته وارد کشور می‌شود، تصریح کرد: حتی می‌بینیم برخی از این کالاها فاسدشدنی هستند و باید در ۲ تا ۳ هفته از مبدا به مقصد رسیده و به دست مصرف‌کننده برسد مانند انواع میوه که از شیلی وارد کشور می‌شود.

فاضلی ادامه داد: آیا اینکه ما این قاچاق گسترده و هدفمند را رها کرده و به یک مغازه‌دار که ۱۵۰ کیلو میوه قاچاق دارد بچسبیم، برخورد ریشه‌ای با قاچاق است؟ بنابراین باید در همه سطوح اینگونه نگاه داشته باشید.

وی با اشاره به اینکه در سطح عرضه براساس قانون نظام صنفی عمل کردیم، افزود: هیچ واحد دارای پروانه کسب، حق خرید، فروش و ارائه خدمات در مبحث کالای قاچاق را ندارد اما این‌قدر این موضوع متنوع و گسترده است که شناسایی اینکه یک کالا قاچاق است یا نه سخت شده است.

 

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه در بازار کالاهای حجیم مانند یخچال ساید بای ساید می‌بینید، اظهار داشت: یخچال‌های سایبد بای ساید آمریکایی در بازار موجود است که در مکزیک تولید می‌شود و سازمان‌یافته از مرز گمرکات رسمی وارد کشور می‌شود.

فاضلی با تاکید بر اینکه در برخی مواقع کم‌اظهاری شده و این کالاها اظهار نمی‌شود، افزود: وقتی درباره قاچاق کالا صحبت می‌شود باید همه واقعیت را مطرح کرد؛ اینکه اصناف به طرح مبارزه با قاچاق تمیکن نمی‌کنند، درست نیست.

وی ادامه داد: بله در همین اصناف هستند افرادی که متخلفند و دارای انبارهای غیررسمی هستند و کالای قاچاق جابجا می‌کنند اما تعمیم این تخلف به همه مجموعه اصناف منصفانه نیست. اما ممکن است چند متخلف هم در میان این ۳ میلیون واحد باشد.

 

چرا با دستفروشان برخورد نمی‌شود؟

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به وجود دستفروشان در سطح شهر، گفت: الان در سطح شهر افراد دستفروش را می‌بینید که به وفور لوازم آرایشی و بهداشتی می‌فروشند؟ چه نهادی با اینها برخورد می‌کند؟

به گفته فاضلی بزرگترین عارضه این است که متأسفانه منفعت شخصی بر منافع ملی ترجیح داده می‌شود. وی خاطر نشان کرد: به همین دلیل راهی برای توجیه کالای قاچاق پیدا شد و این کالاها به کشور آمد. از سوی دیگر تولید داخل به‌رغم همه زحمات و تلاش‌هایی که شده توجیه پیدا نکرده و ذائقه مصرف‌کننده را تأمین نمی‌کند.

وی با اعلام اینکه باید مزیت تولید داخل افزایش می‌یافت و تولید داخل رقابت‌پذیر می‌شد، اظهار داشت: اجناس تولید داخل باید با کالاهای خارجی همسان می‌شد اما همه مسؤولیت‌ها را رها کردند و به سراغ مبارزه با قاچاق کالا آمدند.

رئیس اتاق اصناف ایران در ادامه افزود: رهبری گفتند کالاهایی که در مبدأ کشف می‌شوند، را آتش بزنید. ایشان چه زمان فرمودند به بازار کشور هجوم بیاورید و ۴ تا قطعه کالا را در بازار به آتش بکشید؟ با این اقدامات، امنیت بازار را از بین می‌برید و آن را نابود می‌کنید. متأسفانه برای اینکه صورت مسأله را پاک کنند، هدف را بنگاه‌های درون شهر قرار دادند.

فاضلی با بیان اینکه باید با این عارضه بد اقتصادی مبارزه شود، ابراز داشت: ما دست همه کسانی که در این جهاد شرکت می‌کنند را می بوسیم چراکه خودمان بیشترین آسیب و صدمه را در بخش قاچاق م‌ بینیم. نباید فقط در این بخش فروشندگان را دید؛ ۶۵۰ هزار بنگاه تولیدی صنفی وجود دارند که از قاچاق آسیب می‌بینند.

وی با بیان اینکه بیش از ۸۰۰ هزار بنگاه در بخش خدمات فنی وجود دارند که بخش تولید قطعات از قاچاق آسیب شدیدی دیده‌اند، گفت: آن‌قدر توزیع کالاهای قاچاق در شبکه‌ها گسترده شده که کار از دست ما در رفته است. عرضه اقلام قاچاق در شبکه مجازی، بنگاه‌های بدون پروانه کسب و دستفروشی‌ها جلوی مغازه‌ها انجام می‌شود.

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه با نگاهی به خیابان جمهوری می‌بینید اغلب خرید و فروش‌ها بیرون از مغازه و سرکوچه انجام می‌گیرد، ادامه داد: راهکار این است که با این دُمل بدخیم باید درست مبارزه کرد؛ اگر نیشتر را بدون فراهم کردن امکانات بزنید یقینا این دُمل تبدیل به سرطان می‌شود.

فاضلی با اعلام اینکه در جلسه‌ای که با معاون اول رییس جمهوری داشتیم این موضوع طرح شد که در سطح عرضه با اصناف برخورد شود، گفت: نمی‌گوییم در مبارزه با قاچاق کالا توفیق صددرصدی داشتیم اما با توجه به امکانات به دستاوردهای خوبی رسیدیم؛ خیلی جاها پاکسازی شد اما باید بازار اسلامی از وجود کالاهای خارجی غیررسمی پاک شود.

وی با اشاره به اینکه شرایط باید فراهم شود تا مزیت تولیدات داخلی را بالاببریم، افزود: باید مصرف‌کننده قانع شود که از تولیدات داخلی استفاده کند، همچنین باید راه ورود کالاهای خارجی را سر مرزها ببندیم و اجازه ندهیم کالاهای قاچاق وارد کشور شود.

رئیس اتاق اصناف ایران ادامه داد: همه اینها باید فراهم شود و ما نیز باتوجه به بضاعتی که درباره بازرسی داریم در حال برخورد با اینها هستیم و این راه را هم ادامه می‌دهیم اما باید توجه داشت که این مشکل تقریبا در یک دوره زمانی ۱۵ ساله اتفاق افتاده و در ۶ ماه نمی‌توان آن را ریشه‌کن کرد و نیاز به زمان دارد. بنابراین باید به مردم و مصرف‌کننده و ارائه‌کننده خدمات و فروش آگاهی دهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که درباره ورود کالاهایی مانند لوازم خانگی قاچاق گفته می‌شود که برندهای رسمی اقلام قاچاق وارد می‌کنند، گفت: در تأیید یا تکذیب این موضوع صاحب صلاحیت نیستیم زیرا این برندها در کشور کارخانجات زیادی دارند و تولید می‌کنند ضمن آنکه در این‌باره باید گمرک پاسخگو باشد.

رئیس اتاق اصناف ایران درباره اینکه دستگاه‌های ناظر بر قاچاق زیاد هستند اما در عمل اقدامات آنها به جایی نرسیده است، افزود: مسؤول مبارزه با قاچاق، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است؛ برای اصناف قانونگذار تعریف کرده است که براساس قانون نظام صنفی، اصناف حق خرید و فروش کالای قاچاق را ندارند پس قانونگذار کار را درست تعریف کرده است.

فاضلی ادامه داد: پس اینکه قانون به درستی اجرا نمی‌شود ما مسؤول برخورد نیستیم، حتی اتاق اصناف ایران را در اصلاح قانون سال ۹۲ از کاشف بودن حذف کردند، یعنی اصناف که بزرگترین شبکه توزیع کالاهای تولید داخل و وارداتی است از کاشف بودن حذف شد.

 

سوداگرای در اقتصاد ایران جا بازکرده و نشسته است

وی با بیان اینکه آمار ۲۵ میلیاردی قاچاق به ۱۵ میلیارد تومان رسیده و این عالی است اما کافی نیست، گفت: اگر بتوانیم در تولید به خودکفایی برسیم و بازار داخلی کشور را تأمین کنیم، به‌طور حتم مشکلات زیادی برطرف می‌شود. تولیدکننده نباید دغدغه تأمین مواد اولیه داشته باشد. اما در نوسازی و بهسازی ماشین‌آلات مشکل دارند و کمکی به آنها نمی‌شود. پس چه انتظاری از تولیدکننده داخلی داریم.

فاضلی ادامه داد: بارها گفتم این همه بنگاه‌های کوچک و متوسط تولیدی داریم باید ببینیم چقدر نظام پولی و بانکی در اختیار اینها است اما در دهه اخیر می‌بینید که سوداگرای در اقتصاد ایران جا بازکرده و نشسته و برای خود جایگاه درست کرده است.

وی با اشاره به اینکه کالاهای حجیم قاچاق از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود، اظهار داشت: ساید بای ساید به این بزرگی که کالاهای همراه مسافر نیست یا لوازم آرایشی نیست که بتوان در کیف گذاشت؛ این‌ها حتما باید با کانتینر وارد کشور شده و با وسایل سنگین حمل و نقل شود.

رئیس اتاق اصناف ایران با تصریح اینکه به سمت بنگاه‌های صنفی نیاورید تا صورت مسأله پاک شود، در پاسخ به این پرسش که اگر عرضه‌کننده نفروشد، کالای قاچاق ممکن است کمتر شود؟ گفت: چرا به این سمت نمی‌روید که اگر خریدار نباشد، عرضه‌کننده هم نیست! چرا به سمت مصرف‌کننده نمی‌رویم؛ حتما مزیت کالاهای داخلی را با خارجی می‌سنجند که خارجی را خریداری می‌کنند، بنابراین باید زنجیره را به طور کامل ببینیم.

فاضلی بابیان اینکه مطبوعات و رسانه‌های در این مقوله نباید نگاه حزبی و گروهی داشته باشند، افزود: مصرف‌کننده نیاز به کالا دارد و متأسفانه ما به‌عنوان بخشی از مسؤولان به جای اینکه مسائل ملی را در نظر بگیریم منافع شخصی را در نظر می‌گیریم.

وی با اشاره به ورود بخشی از کالاهای حرام به کشور، تصریح کرد: چرا این کالاهای حرام در این حجم وارد می‌شود؟ آیا کالای حرام در شبکه اصناف توزیع می‌شود؟ چه شبکه‌ای اینها را توزیع می‌کند؟ باید باور کرد اینها وجود دارد و با آنها به مبارزه پرداخت.

 

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016