با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 29

40 درصد لوازم خانگی بازار قاچاق است

تاریخ انتشار: 15 دی 1395 , بازدید: 1209
صنعت لوازم خانگی از سال ۱۳۳۰ با مونتاژ شروع شد؛ پس از انقلاب با افزایش ساخت داخل، تولید لوازم داخلی رشد پیدا کرد و از ابتدای دهه ۸۰ به‌دلیل انرژی‌بر بودن برخی لوازم خانگی با همکاری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت همکاری برای بهینه‌سازی صنعت شروع شد.

صنعت لوازم خانگی از سال ۱۳۳۰ با مونتاژ شروع شد؛ پس از انقلاب با افزایش ساخت داخل، تولید لوازم داخلی رشد پیدا کرد و از ابتدای دهه ۸۰ به‌دلیل انرژی‌بر بودن برخی لوازم خانگی با همکاری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت همکاری برای بهینه‌سازی صنعت شروع شد.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و وسایل الکترومکانیکی تهران، عباس هاشمی، مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب در نشست خبری اظهار داشت: هم‌اکنون حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بازار لوازم خانگی قاچاق است.

 هاشمی با اشاره به اینکه صنعت لوازم خانگی دارای یک تکنولوژی متوسط در کشور است، افزود: در بخش صنایع گازسوز تا صددرصد به خودکفایی رسیده‌ایم و پیشرفت‌های خوبی به دست آمده است.

وی با اعلام اینکه در صنعت لوازم خانگی دارای مزیت‌هایی هستیم که مهمترین آن وجود فناوری‌های نوین در برخی محصولات است، اظهار داشت: آمار موسسه مکنزی نشان می‌دهد فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی در این صنعت در ایران هم‌تراز با آمریکا هستند.

هاشمی به تعداد بنگاه‌های تولیدی کوچک در مقیاس‌های غیراقتصادی اشاره کرد و ادامه داد: در این راستا طرح تجمیع بنگاه‌ها را به وزیر صنعت، معدن و تجارت دادیم تا همه بنگاه‌های کوچک ادغام شده و 3 برند معتبر ملی و یک برند معتبر برای صادرات داشته باشیم. به‌گفته وی کل واحدهای موجود فعال در زمینه تولید لوازم خانگی 500 واحد است که برای بقای واحدهای صنعتی و ورود به بازارهای جهانی باید به سمت برند واحد و تجمیع واحدها پیش برویم.

وی با بیان اینکه 7 استان در زمینه تجمیع برندها، خوشه‌بندی، ‌برند مشترک، هلدینگ و برون‌سپاری و ادغام، شناسایی شده‌اند، گفت: تخفیفات هزینه‌های نمایشگاهی، تخفیفات تبلیغات صدا و سیما و محیطی، معافیت‌های مالیاتی و ماشین‌آلات، اولویت‌دهی در تسهیلات، همراهی واحدها در سفرهای بین‌المللی مقامات به‌منظور مذاکرات اقتصادی، تخصیص بودجه برای ایجاد واحد R&D و مشارکت در تدوین استانداردها ازجمله سیاست‌های تشویقی پیشنهادی است که به‌منظور تجمیع واحدهای این صنعت از سوی دفتر صنایع لوازم خانگی به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارائه شده است.

وی حجم بالای واردات غیرقانونی یا شبه قانونی را از تهدیدات این صنعت دانست و تصریح کرد: محدودیت در زیرساخت‌های کشور در توسعه صادرات صنعت لوازم خانگی از دیگر تهدیدها است؛ همچنین فرهنگ استفاده از محصولات داخل کم است و باید برای آن بیشتر تلاش شود.

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش که میزان تولید و قاچاق کالا در بخش لوازم خانگی چه اندازه است؟ گفت: در صنایع لوازم خانگی کوچک در 8 ماه ابتدای امسال حدود ۱.۸ میلیون دستگاه تولید داشتیم. در کولر آبی ۶۵۰ هزار دستگاه، در بخاری گازی ۸۵۰ هزار دستگاه، اجاق گاز ۹۰۰ هزار دستگاه، یخچال ۶۵۰ هزار دستگاه و چرخ خیاطی ۱۱۰ هزار دستگاه تولید شده است.

هاشمی با اشاره به اینکه در 8 ماهه حدود ۵.۵ میلیون دستگاه لوازم خانگی تولید شده است، یادآور شد: آمار دقیقی از میزان قاچاق در کشور نداریم اما به طور کلی با احتساب میزان نیاز بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از محصولات موجود در بازار قاچاق است.

وی با اشاره به آمار صادرات و واردات لوازم خانگی گفت: صادرات محصولات تولیدی نزدیک به ۱۷۰ میلیون دلار و واردات ۴۸۵ میلیون دلار بوده است. هاشمی با بیان اینکه ۷۵ درصد میزان واردات مربوط به کولرهای گازی است،‌افزود: بنابراین تولید اسپیلیت از اولویت‌های سرمایه‌گذاری وزارت صنعت است و تا 6 ماه آینده یک خط تولید وارد شده که راه‌اندازی می‌شود.

هاشمی با اشاره به کاهش تولید در 8 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال خاطر نشان کرد: در تولید لوازم خانگی کوچک 2 درصد و کولر آبی 4 درصد کاهش داشتیم اما تولید بخاری گازی ۶.۵ درصد، اجاق گاز ۳.۵ درصد، یخچال ۳.۲ درصد، لباسشویی ۲.۷ درصد و چرخ خیاطی نیز ۲.۲ درصد با افزایش روبرو بوده است؛ در مجموع ۱۱ درصد تغییر در رشد داشتیم.

 

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016