با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 278

خودروها باید ۲ سال ضمانت شوند

تاریخ انتشار: 16 فروردین 1396 , بازدید: 320
نمایندگان مجلس خودروسازان داخلی و واردکنندگان خودروهای خارجی را مکلف به گارانتی محصولات خود تا 2 سال تمام کردند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه هوای پاک ماده 5 این لایحه را تصویب کردند.

نمایندگان مجلس خودروسازان داخلی و واردکنندگان خودروهای خارجی را مکلف به گارانتی محصولات خود تا 2 سال تمام کردند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه هوای پاک ماده 5 این لایحه را تصویب کردند.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران به نقل از تسنیم در ماده 5 این لایحه آمده است همه خودروسازهای داخلی و واردکنندگان خودروهای خارجی مکلفند خودروهای مشتریان خود را تا حداقل 2 سال تمام یا 40 هزار کیلومتر ضمانت (گارانتی) کامل کنند.

 

همه قطعات، لوازم و تجهیزات مکانیکی، الکترونیکی، هشداردهنده و تعویضی متعلق به خودروها که وظیفه کنترل انتشار آلاینده‌های خودرو را برعهده دارند در طی این مدت مشمول ضمانت کامل هستند و در صورت خرابی‌،‌ هزینه اصلاح‌، تعمیر‌، تنظیم و تعویض قطعه به صورت رایگان حسب مورد بر عهده خودروساز داخلی یا نمایندگی خودروساز خارجی است.

 

در تبصره این ماده آمده است: واردکنندگان و عرضه‌کنندگان خودروهای خارجی نیز مکلفند علاوه بر رعایت حداقل ضمانت مندرج در این ماده دیگر خدمات و ضمانت‌های مازاد شرکت سازنده را نسبت به بهره‌برداران داخلی اعمال کنند. همچنین نمایندگان مجلس فروش یا پیش‌فروش وسایل نقلیه موتوری که دارای آلایندگی هستند را ممنوع کردند.

 

بر اساس ماده 4 این لایحه، تولید انواع وسایل نقلیه موتوری و واردات آنها مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌های موضوع این قانون اعلامی از سوی سازمان شد. همچنین استاندارد ساخت و تولید حد مجاز مصرف سوخت و واردات قطعات واجد استاندارد مرتبط با احتراق و یا موثر بر آلایندگی وسایل نقلیه از قبیل اگزوز، صافی(فیلتر) و واکنش‌ساز(کاتالیست) توسط سازمان ملی استاندارد تعیین، کنترل و نظارت می‌شود و با متخلفان برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

 

شماره‌گذاری انواع وسیله نقلیه موتوری اعم از داخلی و وارداتی هم مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌های موضوع این قانون و اخذ تاییدیه سازمان بوده و سازمان موظف است از ادامه تولید و ورود وسایل نقلیه‌ای که حدود مجاز انتشار آلاینده‌های تعریف شده موضوع این قانون را رعایت نمی‌کنند، جلوگیری کند علاوه‌بر اینکه پیش‌فروش یا فروش این گونه وسایل نقلیه موتوری ممنوع است.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016