با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 26

واردات برندهای خارجی به انحصار نمایندگی‌های رسمی درمی‌آید

تاریخ انتشار: 13 دی 1395 , بازدید: 1274
طرح تازه وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک جمهوری اسلامی ایران و مرکز امور اصناف و بازرگانان برای ساماندهی ثبت سفارش کالا و واردات با هدف حمایت از تجارت رسمی و مبارزه با عرضه کالای قاچاق، اجرا می‌شود.

طرح تازه وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک جمهوری اسلامی ایران و مرکز امور اصناف و بازرگانان برای ساماندهی ثبت سفارش کالا و واردات با هدف حمایت از تجارت رسمی و مبارزه با عرضه کالای قاچاق، اجرا می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و وسایل الکترومکانیکی تهران بر پایه این طرح که از حمایت ویژه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخوردار است، واردات برندهای خارجی به‌طور انحصاری توسط نمایندگی‌های رسمی، ثبت سفارش می‌شود و اطلاعات آن در اختیار گمرک قرار می‌گیرد.

بر این اساس گمرک‌ها موظفند کالا را براساس اطلاعات مندرج در ثبت سفارش که در سامانه «ثبتارش» - سیستم الکترونیکی ثبت سفارش واردات کالا- ثبت شده است، ترخیص کنند.

بر پایه این گزارش، یکی از مهمترین مزیت‌های این طرح امکان ثبت سفارش فقط توسط نمایندگی‌های رسمی است و با اجرای آن امکان ثبت سفارش به نام افراد غیرمرتبط مانند دارندگان کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف وجود ندارد.

این اقدام پس از راه‌اندازی گمرک الکترونیک در کشور امکان‌پذیر شده است؛ با توجه به الکترونیکی شدن همه رویه‌های گمرکی و ارتباط الکترونیکی گمرک و سامانه ثبت سفارش، هیچ مانعی برای اجرای این طرح وجود ندارد و اطلاعات دریافتی از سامانه ثبتارش روی سامانه جامع گمرکی می‌نشیند و سامانه الکترونیکی گمرک نیز روی این اطلاعات قفل می‌شود.

در همین زمینه، سازمان توسعه تجارت ایران نام شماری از برندهای مجاز را که نمایندگی رسمی در کشور دارند به گمرک اعلام کرده است. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که با حمایت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تفاهم وزارت صنعت، معدن و تجارت با مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران قرار شده است طرح مبارزه با قاچاق کالا با محوریت اصناف دنبال شود. مرکز امور اصناف نیز باید با هماهنگی نمایندگی‌های رسمی برندهای خارجی، بر ورود و توزیع این برندها در داخل کشور نظارت کند.

مهمترین مزیت این طرح که با مشارکت مرکز اصناف و نمایندگی‌های رسمی برندهای خارجی در کشور اجرا می‌شود، حمایت از تجارت رسمی و قانونی و مبارزه با کالای قاچاق است.

براساس ماده ۸ مقررات صادرات و واردات، واردکنندگان کالاهای مختلف دولتی و غیردولتی برای دریافت مجوز ورود و ثبت سفارش باید فقط به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کنند. همچنین براساس تبصره یک همین ماده، موافقت با ورود کالا، مجوز ترخیص نیز تلقی شده و به دریافت مجوز جداگانه نیاز نیست.

الزام به داشتن نمایندگی رسمی برای عرضه‌کنندگان کالاهای وارداتی، در ماده ۴ قانون حمایت از مصرف‌کنندگان نیز آمده است و بر این اساس واردکنندگان به ارایه سرویس و خدمات پس از فروش ملزم هستند.

براساس ماده ۴ قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، همه عرضه‌کنندگان اعم از تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاهای سرمایه‌ای مانند خودرو(سنگین یا سبک)، ماشین‌های صنعتی، کشاورزی، راهسازی، لوازم خانگی، مصنوعات الکتریکی و الکترونیکی، صوتی، تصویری و وسایل ارتباطی به داشتن نمایندگی رسمی و تعمیرگاه مجاز، تأمین قطعات یدکی و ارایه سرویس و خدمات پس از فروش مکلفند.

گفتنی است سامانه «ثبتارش» از سال ۱۳۸۷ به صورت تدریجی شکل گرفت و در 19 خرداد ۱۳۸۸ به صورت صد درصد الکترونیکی شد. در این سامانه متقاضیان ثبت سفارش اعم از حقیقی و حقوقی می‌توانند با مراجعه به تارنمای sabtaresh.tpo.ir ثبت‌نام کرده و با دریافت نام کاربری و رمز عبور شخصی، سفارش واردات خود را به صورت ۲۴ ساعته و در هر مکانی که به شبکه جهانی اینترنت دسترسی داشته باشند، ثبت کنند.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016