با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 264

افزایش ۱۴.۵درصدی حداقل حقوق سال ۹۶ کارگران

تاریخ انتشار: 25 اسفند 1395 , بازدید: 1360
حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۶با افزایش ۱۴.۵درصدی به رقم ۹۳۰هزار تومان رسید اما برای دیگر سطوح افزایش ۱۲درصدی به‌علاوه روزانه ۶۷۶۸ ریال مورد تصویب شورای عالی کار قرار گرفت.

حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۶با افزایش ۱۴.۵درصدی به رقم ۹۳۰هزار تومان رسید اما برای دیگر سطوح افزایش ۱۲درصدی به‌علاوه روزانه ۶۷۶۸ ریال مورد تصویب شورای عالی کار قرار گرفت.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران به نقل از تسنیم، حداقل دستمزد کارگران برای سال 96با افزایش 14.5درصدی به رقم 930 هزار تومان رسید اما برای سایر سطوح افزایش 12درصدی به‌علاوه 6768 ریال مورد تصویب شورای‌عالی کار قرار گرفت.

 

پس از 13 ساعت مذاکره بالاخره اعضای شورای عالی کار با افزایش 14.5درصدی دستمزد برای حداقل بگیران و 12 درصد برای سایر سطوح موافقت کردند.

 

در نشست سه‌شنبه گذشته شورای عالی کار علی ربیعی، وزیر تعاون‌، کار و رفاه اجتماعی، معاونان وزرای اقتصاد و صنعت به‌همراه تشکل‌های کارگری و کارفرمایی حضور داشتند.

 

در راستای مصوبه شورای‌عالی کار، سایر سطوح مزدی از ابتدای سال 96 به‌میزان 12 درصد آخرین مزد (ثابت یا مبنا موضوع ماده 36 قانون کار) سال 95 به‌اضافه روزانه 6768 ریال (شش‌هزار و هفتصد و شصت و هشت ریال) افزایش می‌یابد.

 

با اعمال افزایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ روزانه 309977 ریال (سیصد و نه هزار و نهصد و هفتاد و هفت ریال) بند 1 کمتر باشد.

 

بن خواربار ثابت ماند

 

نرخ پایه سنوات در سال 96 در مورد کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار هستند و یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات آنان در همان کارگاه گذشته باشد اعم از اینکه حق سنوات یا پاداش پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشد یا خیر روزانه 17000 ریال (هفده هزار یال) تعیین می‌شود.

تبصره: نرخ پایه سنوات کارگران مشمول طرح‌های طبقه مشاغل برای گروه یک مبلغ مذکور و سقف آن در گروه 20 به‌میزان 22600 ریال همانند سال گذشته خواهد بود و برای سایر گروه‌ها بر اساس جدول اعلامی اداره کل روابط کار و جبران خدمت اقدام خواهد شد.

 

به کارگران فصلی به‌نسبت مدت کارکردشان در سال 95 میزان مقرر در این بند (یا تبصره 1  آن حسب مورد) اقدام خواهد شد.

 

مبلغ کمک‌هزینه اقلام مصرفی خانوار به‌عنوان مزایای رفاهی و انگیزه‌ای موضوع تبصره 3 ماده 36 قانون کار ماهیانه 110 هزار تومان از سوی کارفرمایان پرداخت می‌شود. میزان بن خواربار و حق مسکن مانند سال گذشته بدون تغییر باقی ماند.

 

گفتنی است حداقل دریافتی کارگران در سال اینده یک میلیون و 130 هزار تومانمی شود که این رقم برای کارگرانی که یک فرزند دارند، یک میلیون و 223 هزار تومان و برای کارگرانی که دو فرزند دارند، یک میلیون و 317 هزار تومان می شود.

 

جدول تغییرات دستمزد در ۱۰ ساله گذشته

 

سال

حداقل دستمزد ماهیانه(تومان)

نرخ تورم ۱۲ ماهه

افزایش دستمزد (درصد)

۱۳۸۵

۱۵۰۰۰۰

۱۱.۹

-

۱۳۸۶

۱۸۳۰۰۰

۱۸.۴

۲۲

۱۳۸۷

۲۱۹۶۰۰

۲۵.۴

۲۰

۱۳۸۸

۲۶۳۵۲۰

۱۰.۸

۲۰

۱۳۸۹

۳۰۳۰۰۰

۱۲.۴

۱۴.۹

۱۳۹۰

۳۳۰۳۰۰

۲۱.۵

۹

۱۳۹۱

۳۸۹۷۰۰

۳۰.۵

۱۷.۹

۱۳۹۲

۴۸۷۱۲۵

۳۴.۷

۲۵

۱۳۹۳

۶۰۸۹۱۰

۱۵.۶

۲۵

۱۳۹۴

۷۱۲۴۲۵

۱۱.۹

۱۷

۱۳۹۵

۸۱۲۱۶۶

۶.۷ 

۱۴

۱۳۹۶ (حداقلی بگیران)

۹۲۹۹۳۱

-

۱۴.۵

۱۳۹۶  (دیگر سطوح مزدی)

میزان ۱۲ درصد آخرین مزد

-

۱۲

 

 

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016