با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 254

تشریح جزئیات مرحله اول ساماندهی سهام عدالت

تاریخ انتشار: 18 اسفند 1395 , بازدید: 1105
پس از ارائه صورتحساب‌های سهام عدالت توسط سامانه‌ www.samanese.ir برای تعدادی از مشمولان این سهام ابهاماتی ایجاد شده که در این گزارش برای حل ابهامات مشمولان توضیح داده شده است.

پس از ارائه صورتحساب‌های سهام عدالت توسط سامانه‌ www.samanese.ir برای تعدادی از مشمولان این سهام ابهاماتی ایجاد شده که در این گزارش برای حل ابهامات مشمولان توضیح داده شده است.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران به نقل از ایسنا، ساماندهی سهام عدالت 3 مرحله دارد؛ در مرحله اول به مشمولان سهام عدالت از طریق سامانه www.samanese.ir صورت‌حساب‌شان اعلام می‌شود.

 

در مرحله‌ دوم چگونگی ایجاد صندوق‌های ETF بررسی می‌شود. البته پیشنهاد ایجاد صندوق‌های ETF از طریق دولت و سازمان خصوصی‌سازی صورت گرفته که باید این پیشنهاد در مجلس بررسی شود. در مرحله سوم نیز سهام عدالت قابلیت خرید و فروش پیدا می‌کند.

 

صورت‌حساب‌ها، روشن می‌کند در ۱۰ سال گذشته چه مقدار سود توسط سازمان خصوصی‌سازی از شرکت‌های سرمایه‌پذیر وصول و به حساب خزانه ریخته شده است که این عدد برای همه مشمولان مقدار ثابت ۵۳۲ هزار تومان است.

 

در این صورت‌حساب ردیفی وجود دارد تحت عنوان سودهای دریافتی از سنوات قبل؛ در سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۸ بعضی‌ها ۴۰ هزار تومان و بعضی‌ها معادل ۸۰ هزار تومان و بعضی‌ها ۱۲۰ هزار تومان بابت سهام عدالت سود گرفته‌اند که این رقم‌ها برای این افراد از مبلغ ۵۳۲ هزار تومان کسر خواهد شد.

 

ردیف دیگری در این صورت‌حساب تحت عنوان تخفیف‌های ویژه وجود دارد. مطابق قانون 2 دهک پایین درآمدی جامعه شامل ۵۰ درصد تخفیف می‌شود که آن 2 دهک شامل 3 گروه هستند. گروه اول، مدجویان کمیته امام خمینی (ره)، گروه دوم، افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و گروه سوم، روستاییان بدون شغل هستند.

 

در پایان این صورت‌حساب نیز روشن می‌شود تا سقف یک میلیون تومان چقدر اقساط برای مشمول مورد نظر باقیمانده است. البته آن 2 دهک پایینی که دارای ۵۰ درصد تخفیف هستند لازم نیست هیچ مبلغی را پرداخت کنند.

 

در این گزارش مثالی می‌زنیم تا جزئیات این موضوع برای هموطنان روشن شود؛ فرض کنید شخص «الف» در سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸ بالع بر ۴۰ هزار تومان بابت سهام عدالتش سود دریافت کرده است و جزو 2 دهک پایین درآمدی هم نیست.

 

برای همه مشمولان از جمله این شخص ۵۳۲ هزار تومان در این ۱۰ سال، سود تولید شده که مبلغ آن ۴۰ هزار تومان از ۵۳۲ هزار تومان کسر می‌شود و ۴۹۲ هزار تومان برایش باقی می‌ماند. از ۴۹۲ هزار تومان تا یک میلیون تومان ۵۰۸ هزار تومان باقی است که اگر شخص «الف» تمایل داشته باشد می‌تواند این مبلغ را پرداخت کرده و معادل یک میلیون تومان سهام عدالت داشته باشد.

 

باید توجه کرد که با توجه به اظهارات مسوولان سازمان خصوصی‌سازی این یک میلیون تومان بعدها در بازار 2 میلیون تومان ارزش خواهد داشت. البته اینگونه که مسئولان سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده‌اند، اگر شخص «الف» مبلغ ۵۰۸ هزار تومان را پرداخت نکند، سودی که برایش مانده (۴۹۲ هزار تومان) باز هم در بازار 2 برابر ارزش خواهد داشت.

 

همچنین این شخص می‌تواند هر مقداری که خواست از کف ۱۰ هزار تومان تا سقف ۵۰۸ هزار تومان پرداختی داشته باشد که در این صورت مبلغ ۴۹۲ هزار تومان به علاوه آن مبلغی که به صورت نقدی واریز کرده در بازار ارزش 2 برابر خواهد داشت.

 

لازم به بیان است در صورتیکه این مبلغ اشتباها پرداخت شود فعلا ترتیبی برای آن صورت نگرفته که شخص بتواند مبلغ خود را پس بگیرد در نتیجه مشمولان سهام عدالت باید در مبلغی که واریز می‌کنند دقت لازم را داشته باشند.

 

 اگر کسی مبلغی را به درستی واریز کرده باشد و به هر علتی بخواهد مبلغ را پس بگیرد برای این مورد هم فعلا موضوعی در نظر گرفته نشده و این مبلغ برای وی بلوکه خواهد شد مگر این‌که دولت و یا سازمان خصوصی‌سازی در این‌باره تصمیم جدیدی بگیرند و آن را رسما اعلام کنند.

 

گفتنی است پیگیری‌های صورت‌حساب مشمولان سهام عدالت از طریق سامانه این سهام با توجه به رقم یکان کد ملی انجام می‌شود. به عنوان نمونه امروز که ۱۸ اسفندماه سال ۱۳۹۵ است افرادی می‌توانند به این سامانه مراجعه کنند که عدد یکان کد ملی آنها ۸ است و فردا افرادی مراجعه خواهند کرد که رقم یکان کد ملی‌شان ۹ باشد.

 

پس از این‌که همه افراد در سامانه اطلاعات، صورت‌حساب خود را دیدند تا 6 همه افراد فرصت دارند تا به سامانه سهام عدالت مراجعهو صورت‌حساب خود را ببینند و در صورت تمایل اقساط خود را تا سقف یک میلیون تومان پرداخت کنند. البته این سامانه از خارج از ایران قابلیت دسترسی ندارد.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016