با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 242

مبنای دستمزد سال۹۶ کارگران چیست؟

تاریخ انتشار: 13 اسفند 1395 , بازدید: 775
حداقل هزینه معیشت کارگران امسال برای نخستین بار مبنای تعیین دستمزد سال آینده کارگران قرار گرفته و 12 گروه هزینه‌ای در برآورد این هزینه نقش داشته اند.

 حداقل هزینه معیشت کارگران امسال برای نخستین بار مبنای تعیین دستمزد سال آینده کارگران قرار گرفته و 12 گروه هزینه‌ای در برآورد این هزینه نقش داشته اند.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران به نقل از مهر در آخرین جلسه کارگروه تخصصی مزد، هزینه سبد معیشت کارگران با استناد به آمارهای بانک مرکزی و انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی و با توافق سه جانبه نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان تعیین شد.

 

بر اساس نتایج بانک مرکزی از وضعیت بودجه خانوار، هزینه این 12 گروه از متوسط هزینه سالانه خانوار مورد بررسی قرار گرفت که در بین آنها «مسکن و انواع سوخت‌ها» با سهم ۳۵ درصدی بیشترین هزینه سالانه یک خانوار کارگری را به خود اختصاص می‌دهد. پس از مسکن، گروه «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» ۲۳.۶ درصد از بودجه خانوار کارگری را در بر می‌گیرد. همچنین ۱۰.۲ درصد از بودجه سالانه خانوار به «حمل و نقل»، ۸.۳ درصد به بخش «کالاها و خدمات متفرقه»، ۵.۸ درصد به «بهداشت و درمان»، ۴.۵ درصد به گروه «پوشاک و کفش»، ۴.۱ درصد به گروه «لوازم، اثاث و خدمات مورد استفاده در خانه»، ۲.۱ درصد به «رستوران و هتل»، ۲.۱ درصد به «ارتباطات»، ۲ درصد به گروه هزینه‌ای «تفریح و امور فرهنگی»، ۱.۹ درصد به گروه «تحصیل» و ۰.۳ درصد به «دخانیات» اختصاص دارد.

 

در عین حال در جلسه اخیر کارگروه تخصصی مزد، اقلام گروه «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» تحت عنوان سبد مطلوب سبد غذایی، بین شرکای اجتماعی (نمایندگان گروه کارگری، کارفرمایی و دولت) توافق شد که در این جدول  7 شاخص سرانه مصرف روزانه انواع خوراکی‌ها، انرژی مورد نیاز، پروتیین، ویتامین A، ریبوفلاوین (ویتامین ب۲)، آهن و کلسیم مورد نیاز بدن تعیین شده است. این اقلام شامل نان، برنج، ماکارونی، حبوبات، سیب زمینی، سبزی‌ها، میوه‌ها، گوشت قرمز، گوشت سفید، تخم مرغ، لبنیات، روغن‌های نباتی و قندوشکر هستند. 

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016