با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 220

شریعتمداری: با قانون انتزاع نظام واحد صنفی از هم پاشید

تاریخ انتشار: 25 بهمن 1395 , بازدید: 659
روز گذشته هشتمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران با حضور محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور، یدالله صادقی سرپرست معاون اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، علی یزدانی، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران و محمدرضا فیاض معاون توسعه، مدیریت منابع و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

روز گذشته هشتمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران با حضور محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور، یدالله صادقی سرپرست معاون اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، علی یزدانی، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران و محمدرضا فیاض معاون توسعه، مدیریت منابع و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران شریعتمداری در این اجلاسیه با بیان اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور به سمت رونق حرکت می‌کند اظهار داشت: این امر به معنی آن نیست که در برخی از شاخه‌ها رکود نداریم اما در مجموع اقتصاد ایران در حال رشد است البته سهم بخشهای مختلف از این رشد متفاوت است.

 

وی درباره موضوع تنظیم بازار یادآور شد: با تصویب قوانین جدید در حوزه کشاورزی در مجلس شورای اسلامی بخشی از وظایف وزارت صنعت و بازرگانی برای تنظیم بازار  محصولات کشاورزی به وزارت جهادکشاورزی منتقل و سبب شد.

 

وی تصریح کرد:  از لحاظ قانونی وزارت جهاد کشاورزی این اختیار را دارد که در تنظیم بازار به صورت مستقیم نقش داشته باشد. به عنوان نمونه تولید شیر در حوزه کشاورزی قرار دارد اما اگر توت فرنگی به آن اضافه شود وزارت صنعت متولی آن می‌شود. ما قانونی را تصویب کردیم که خودمان در تفسیر آن مانده‌ایم.

 

شریعتمداری تصریح کرد: در شرایط فعلی وقتی صحبت از تنظیم بازار محصولات کشاورزی می‌شود تا سطح عمده‌فروشی مسئولیت با وزارت جهاد کشاورزی است ولی وقتی به سمت خرده‌فروشی می‌رود وزارت صنعت، معدن و تجارت در این باره نقش دارد. وی یادآور شد: اکنون تعرفه‌ها و ثبت‌سفارش و تنظیم بازار محصولات کشاورزی در اختیار جهاد کشاورزی است و در موضوعاتی مانند برنج و مرکبات اعمال قانون می‌کنند. همچنین حوزه‌های حفظ نباتات و دامپزشکی نیز در تنظیم بازار نقش دارند.

 

معاون اجرایی رئیس جمهوری با اشاره به نقش افراد در ایجاد انتظارات تورمی گفت: وقتی صنفی می‌گوید برای اعلام قیمت باید یک ساعت ثبت شود یا چک قبول نمی‌کند معامله آینده انجام نمی‌دهد در ایجاد انتظارات تورمی نیز نقش دارد.

 

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور به سمت رونق حرکت می کند گفت: این امر به معنی آن نیست که در برخی از شاخه‌ها رکود نداریم اما در مجموع اقتصاد ایران در حال رشد است اما باید اذعان داشت که سهم بخشهای مختلف از این رشد متفاوت است.

 

معاون اجرایی رئیس جمهور با بیان اینکه آنارشی‌گری که به بازار مرتبط داده می‌شود به انقلابیگرایی هیچ ربطی ندارد، گفت: برخی افراد آنارشی‌گری‌ در بازار را محصول انقلاب‌گرایی می‌دانند و من شدیدا این موضوع را رد می‌کنم. وی با بیان اینکه نمی‌خواهیم در کنار دکان اصناف کالا بفروشیم، خاطرنشان کرد: اگر وزارت جهاد کشاورزی و صنعت به دنبال سیاستگذاری برای تنظیم بازار هستند به دنبال آن هستند که در حق مردم اجحاف نشود و  فعالیت خود را در این خصوص با مباشرت بخش خصوصی انجام می‌دهند.

 

شریعتمداری با بیان اینکه زمان برگزاری نمایشگاه بهاره کوتاه است، گفت: در کنار نمایشگاه‌های بهاره نیز برخی می‌توانند بر سر در مغازه‌های خود تابلوی حراج نصب کرده و با فروشگاه‌های بهاره رقابت کنند تا انواع کالا با نرخ کمتری به دست مصرف کننده برسد.

 

شریعتمداری در ادامه با بیان اینکه امروز در بازار کشور ثبات و آرامش حاکم است، ادامه داد: نقش سیاست‌گذاری‌ها می‌تواند ثبات و آرامش را در مجموعه نظام صنفی به دنبال داشته باشد.

 

وی افزود: کاهش تعرفه‌ ۸ کالای اساسی با پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی تصویب شده و وزرای صنعت و کشاورزی هر دو درباره تنظیم بازار مسوولیت دارند.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016