با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 211

ایران 100 میلیارد دلار خانه خالی دارد

تاریخ انتشار: 24 بهمن 1395 , بازدید: 1359
وزیر راه و شهرسازی از وجود ۱۰۰ میلیارد دلار خانه خالی در کشور خبر داد.

وزیر راه و شهرسازی از وجود ۱۰۰ میلیارد دلار خانه خالی در کشور خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی عباس آخوندی اظهار داشت: در این دوره یک ماموریت بزرگ داشتیم و آن هم آواربرداری از سیاست‌های ناکارآمد بخش مسکن بود؛ مهم این نیست که فقط آمار بدهیم چند واحد ساخته شده بلکه مهم این است که بگوییم چند واحد برای متقاضی واقعی احداث شده است.

 

عباس آخوندی با اشاره به وجود ۶۵۰ هزار واحد مسکونی خالی در سال ۱۳۸۵، افزود: در سال ۱۳۹۰ تعداد خانه‌های خالی به یک میلیون و ۶۳۰ هزار واحد رسیده یعنی ظرف 5 سال یک میلیون واحد اضافه شده، ضمن اینکه ممکن است واحدهای بیشتری به مجموعه موجود مسکن کشور اضافه شده باشد. ولی فقط در بخش خانه‌های خالی، یک میلیون واحد افزایش یافته است.

 

آخوندی با بیان این‌که خانه‌های خالی در کلان‌شهرها قرار دارند، ادامه داد: اگر میانگین مساحت خانه‌ها در ایران را ۱۳۰ متر فرض کنیم و هر مترمربع از خانه‌های خالی را کمتر از ۳ میلیون تومان در نظر بگیریم، قیمت هر واحد مسکونی چیزی در ۴۰۰ میلیون تومان یعنی کمی بیشتر از ۱۰۰ هزار دلار می‌شود.

 

به گفته آخوندی، بر اساس این آمار، یک میلیون واحد مسکونی خالی یعنی حداقل ۱۰۰ میلیارد دلار عدم بهره‌وری اقتصادی در ایران وجود دارد.

 

وزیر راه و شهرسازی به وجود بیش از ۴۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در تهران اشاره کرد و گفت: بیش از ۲ میلیون مسکن مهر نیز به ظاهر برای طبقات کم‌درآمد ساخته شد. اگر این سیاست‌ها درست بود پس از این همه سرمایه‌گذاری باید شاهد کاهش ساکنان بافت‌های میان شهری و حاشیه‌ای بودیم اما چرا هم‌چنان ۱۹ میلیون نفر در وضعیت بدمسکن در ایران هستند یا اینکه چرا به‌رغم ده‌ها هزار میلیارد تومان هزینه در مسکن مهر مشکل هم‌چنان باقی است؟

 

وی اظهار داشت: یک دلیل عمده وجود دارد و آن اینکه عرضه و سرمایه‌گذاری در جایی صورت گرفته که با تقاضای واقعی درست ارتباط برقرار نمی‌کند؛ درواقع نه خانه‌های لوکس و نه مسکن مهر در2 سوی سیاست‌گذاری بخش مسکن، مشکل مردم را حل نکرده‌اند.

 

آخوندی تصریح کرد: اگر سیاست‌ تولید ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مسکن مهر و حجم عظیم مسکن لوکس در تهران، سیاست‌هایی اصولی بود، باید قیمت مسکن کاهش می‌یافت، اما شاهد تورم‌های بالای ۵۰ درصد در بخش مسکن بودیم.

 

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ تعداد پروانه‌های صادره در تهران ۷۶۰ هزار واحد مسکونی بوده است، این تعداد برای اسکان جمعیتی بیش از ۲.۵ میلیون نفر کفایت می‌کند. این بدین مفهوم است که اگر جمعیت تهران را فقط در شب در نظر بگیرید، ظرفیت ایجاد شده، امکان اسکان بیش از ۳۰ درصد از کل جمعیت تهران را در برداشت. بخش اعظم این پروانه‌ها برای واحدهایی است که به‌طور عمده با هدف سوداگری در مناطق 1، ۲، ۲۲ و ۵ با هدف فروش تراکم انجام شده است.

 

وی ادامه داد: در حوزه مسکن باید به 2 شاخص قیمت و قدرت خرید مردم توجه شود که درباره قیمت در 4 سال اخیر میزان رشد قیمت مسکن در کل کشور نسبت به تورم عمومی به شدت کمتر بوده است.

 

وزیرراه و شهرسازی افزود: نکته دیگر بحث قدرت خرید مسکن است؛ در این زمینه هم میزان تسهیلاتی که در ابتدای دولت به بخش مسکن پرداخت می‌شد ۲۰ میلیون تومان بود که هم‌اکنون به ۸۰ میلیون تومان رسیده و به زوجین ۱۶۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016