با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 205

شافعی: شیوه فعلی مقررات‌زدایی نیازمند بازنگری است

تاریخ انتشار: 19 بهمن 1395 , بازدید: 1012
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در دیدار با اصحاب رسانه، شیوه کنونی مقررات‌زدایی را غیرمفید ارزیابی کرد و پیشنهاد داد در این زمینه اقدام به لغو قوانین مغایر کرده و این کار پس از شناسایی این قوانین از سوی کمیته‌ای که اکثریت آن را بخش خصوصی تشکیل می‌دهند، صورت گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در دیدار با اصحاب رسانه، شیوه کنونی مقررات‌زدایی را غیرمفید ارزیابی کرد و پیشنهاد داد در این زمینه اقدام به لغو قوانین مغایر کرده و این کار پس از شناسایی این قوانین از سوی کمیته‌ای که اکثریت آن را بخش خصوصی تشکیل می‌دهند، صورت گیرد.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران، غلامحسین شافعی در این نشست با انتقاد از وضعیت کنونی مقررات‌زدایی تأکید کرد: شیوه‌ای که امروز برای حذف مقررات زائد در نظر گرفته شده است تا 15 سال آینده نیز به نتیجه نخواهد رسید.

 

شافعی تصریح کرد که باید برای مقابله با تورم در مقررات، از تجربیات موفق جهانی بهره برد؛ طبق مطالعات انجام شده توسط اتاق ایران، می‌توانیم کمیته‌ای را با حضور اکثریت بخش خصوصی تشکیل دهیم و در پی آن با شناسایی قوانین مغایر اقدام به حذف همه آنها کنیم؛ این راهی است که تعداد زیادی از کشورها تجربه کرده‌اند و به نتیجه رسیده‌اند.

 

وی همچنین اشاره‌ای به فعالیت دبیرخانه 3 اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون داشت. بر اساس اظهارات رئیس اتاق ایران که سخنگوی این دبیرخانه نیز به شمار می‌آید، برای ایجاد همصدایی بیشتر بین بخش غیردولتی کشور، باید تشکل‌های غیروابسته به اتاق ایران نیز به دبیرخانه بپیوندند.

 

شافعی یادآور شد: آنچه از طرف دبیرخانه دنبال می‌شود، اتحاد و یکپارچگی بین بخش غیردولتی کشور است. بدین ترتیب دولت و حاکمیت نیز می‌توانند با حضور غیردولتی‌های قدرتمند، زمینه توسعه را فراهم کنند.

 

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور درباره توسعه منطقه‌ای و ضرورت توجه به ظرفیت‌ها و تنوع زیادی که در سطح کشور وجود دارد، تشریح کرد: می‌توان برای کشوری با این میزان تنوع و ظرفیت، برنامه توسعه‌ای یکسان در نظر گرفت.

 

شافعی اضافه کرد: اگر در برنامه ششم توسعه این اصل رعایت شود و نگاه منطقه‌ای به کشور جاری شود، دیوار بلند تمرکز بر یک شهر یا منطقه مانند تهران شکسته می‌شود و استانداران با سطح اختیارات بیشتر می‌توانند برنامه توسعه‌ای متناسب با شرایط منطقه‌ای خود اجرا کنند.

 

شافعی در ادامه به سیر برگزاری جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و چگونگی حضور اعضا در این جلسات اشاره کرد و گفت: در این‌باره گزارشی از سوی اتاق ایران که مسوولیت دبیرخانه را نیز بر عهده دارد، تهیه شده و به‌زودی برای روسای 3 قوه ارسال می‌شود.

 

رئیس اتاق ایران در انتقاد به عملکرد برنامه‌ریزان و تصمیم‌گیران کشور خاطرنشان کرد: متأسفانه می‌بینیم در بسیاری از برنامه‌های کلان کشور جای ابزار و اهداف با یکدیگر عوض شده‌اند؛ وضعیت تأمین اجتماعی، گمرک، مالیات و مواردی ازاین‌دست ابزاری هستند که مسیر توسعه را هموار می‌کنند اما گاهی همین ابزار جای هدف اصلی که توسعه اقتصادی است را می‌گیرند؛ این روند باید تغییر کند.

 

وی تأکید کرد: دولت، بخش خصوصی و بخش قانون‌گذار کشور باید بر اساس مصلحت جامعه قدم بردارند حتی اگر این مصلحت، رضایت توده جامعه را در برنگیرد.

 

در ادامه این نشست محمدرضا عرب، مدیر روابط عمومی اتاق ایران گزارش تحلیلی از فعالیت 6 ماه نخست سال 1395 درباره پوشش اخبار اتاق ایران از سوی رسانه‌های مختلف ارائه داد. وی از رسانه‌ها به‌عنوان بازوان همیار اتاق ایران یاد کرد و حضور آنها را برای انتشار مطالب تحلیلی، منتقدانه و عمیق از اقدامات پارلمان بخش خصوصی را ضروری و مفید دانست.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016