با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 204

پایش کسب‌و‌کار با مشارکت 8 هزار فعال اقتصادی

تاریخ انتشار: 19 بهمن 1395 , بازدید: 751
تعداد 8 هزار عضو اتاق‌های ایران، اصناف و تعاون با مراجعه به پایگاه اینترنتی اتاق ایران در طرح پایش محیط کسب‌و‌کار مشارکت می‌کنند.

تعداد 8 هزار عضو اتاق‌های ایران، اصناف و تعاون با مراجعه به پایگاه اینترنتی اتاق ایران در طرح پایش محیط کسب‌و‌کار مشارکت می‌کنند.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران، مدیر مرکز آمار و مطالعات اقتصادی اتاق ایران با اشاره به آغاز اجرای طرح پایش محیط کسب و کار از شنبه 23 بهمن، اظهار داشت: 8 هزار عضو اتاق‌های ایران، اصناف و تعاون با مراجعه به سایت اتاق ایران، در این طرح مشارکت می‌کنند.

 

محمدرضا دوست‌محمدی در این‌باره گفت: بر اساس ماده 4 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، اتاق‌ها موظف شده‌اند شاخص‌های ملی محیط کسب و کار را تدوین کنند و سپس در دوره‌های منظم فصلی و سالانه، گزارش‌هایی در ابعاد استانی و ملی تنظیم و نشر کرده و به اطلاع مسوولان و مردم برسانند. در این راستا از سال 1394 فعالیت‌های مرتبط با اجرای این قانون آغاز و در قالب یک پروژه مطالعاتی، شاخص‌های طرح پایش کسب و کار تدوین شد. این شاخص‌ها به‌عنوان ابزاری در اختیار مرکز آمار و مطالعات اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران قرار گرفت تا بر اساس آنها طرح پایش کسب و کار را عملیاتی کند.

 

وی ادامه داد: آنجا که بخشی از اطلاعات مورد نیاز برای اجرای این طرح باید از بنگاه‌های اقتصادی جمع‌آوری شود، مرکز آمار و مطالعات اقتصادی اتاق ایران نیز روش الکترونیکی را برگزید تا دیگر نیازمند ارسال برگه‌های پرسش و پاسخ کاغذی نباشیم. به همین دلیل سامانه‌ای طراحی کردیم تا فعالان اقتصادی در آن به پرسش‌ها، پاسخ دهند.

 

وی درباره چگونگی دسترسی فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این طرح به سامانه افزود: 8 هزار فعال اقتصادی بخش خصوصی به عنوان نمونه‌های آماری اجرای این طرح انتخاب شده‌اند که می‌توانند از روز شنبه 23 بهمن با مراجعه به پورتال الکترونیکی http://stat.chambertrust.ir/sites/nkpi به پرسش‌ها پاسخ دهند.

 

به‌گفته وی منظور از فعالان اقتصادی منتخب، افرادی است که با همکاری اتاق‌های اصناف و تعاون و همچنین اتاق ایران به صورت کاملا علمی انتخاب شده‌اند و ممکن است برخی از آنها مدیران شرکت‌های تعاونی، صاحبان کسب و کارهای صنفی خرد یا مالکان کارگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط باشند که از قبل مشخص شده‌اند. این افراد با کد کاربری که از طریق پیام کوتاه برای آنها ارسال می‌شود به پورتال الکترونیکی http://stat.chambertrust.ir/sites/nkpi اتاق ایران مراجعه کرده و به 28 پرسش مرکز آمار اتاق ایران پاسخ می‌دهند. 2 هزار و 642 نمونه از مجموع 8 هزار نمونه آماری مشارکت‌کننده در طرح از اعضای اتاق ایران و مابقی ار اعضای اتاق‌های اصناف و تعاون هستند.

 

دوست‌محمدی تعداد فعالان اقتصادی عضو اتاق‌های ایران، اصناف و تعاون را بیش از 2 میلیون نفر برشمرد و اضافه کرد: از این تعداد، 8 هزار عضو به‌عنوان نمونه آماری انتخاب شده‌اند و فقط افرادی که در جامعه آماری قرار دارند می‌توانند در طرح پایش کسب و کار مشارکت کنند.

 

مدیر مرکز آمار و مطالعات اقتصادی اتاق ایران با معرفی برخی شاخص‌های گزینش نمونه‌های آماری اجرای طرح پایش کسب و کار اتاق ایران اظهار داشت: اولین بخش گزینش نمونه‌ها این است که بنگاه مورد نظر باید بهترین در استان خود باشد، یعنی مطلوب‌ترین جایگاه در میان کسب و کارهای همسو در آن استان را داشته باشد. روش انتخاب نمونه‌های مطلوب هر استان نیز بر اساس سهمی است که آن استان در تولید GDP کشور دارد؛ از آنجا که استان تهران بیشترین GDP نسبت به تولید ناخالص ملی را داراست(15 درصد)، بنابراین بیشترین بنگاه‌های منتخب نیز از استان تهران هستند که 15 درصد 8 هزار منتخب بالغ بر 1200 فعال اقتصادی می‌شود که از میان اعضای اتاق ایران، اصناف و تعاون هستند.

 

وی دومین موضوع برای گزینش نمونه‌های مشارکت‌کننده در طرح پایش کسب‌وکار را نوع فعالیت اقتصادی آن بنگاه عنوان کرد و گفت: طبقه‌بندی مشاغل، کسب‌وکارها و اصناف را بر اساس سیستم طبقه‌بندی بین‌المللی آیسیک انجام داده‌ایم. بنابراین نتایج اجرای این پایش، کاملا قابلیت کاربرد در تصمیم‌گیری‌های استانی و ملی را دارد و همه شاخص‌های اجرای آن جهانی است.

 

دوست محمدی خاطرنشان کرد: از 19 بهمن کار اطلاع‌رسانی به این 8 هزار منتخب با استفاده از سامانه پیامکی آغاز می‌شود و اجرای طرح تا 20 روز ادامه دارد؛ همچنین تکمیل پرسشنامه کمتر از 3 دقیقه زمان خواهد برد.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016