با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 183

موافقت وزارت نیرو با صادرات برق به‌وسیله بخش خصوصی

تاریخ انتشار: 17 بهمن 1395 , بازدید: 686
وزارت نیرو به‌طور کامل موافق صادرات برق به وسیله بخش خصوصی است.

وزارت نیرو به‌طور کامل موافق صادرات برق به وسیله بخش خصوصی است.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران، هوشنگ فلاحتیان، معاون امور برق و انرژی وزارت نیرو در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد با بیان اینکه شکوفایی اقتصاد در کشور از مسیر صادرات می‌گذرد، گفت: در کنار صادرات پتروشیمی، میعانات نفتی و گاز می‌توان انرژی برق را هم صادر کرد.

 

فلاحتیان با اشاره به اینکه در حال حاضر ایران با همه کشورهای همسایه دارای مرز مشترک زمینی اتصال برق دارد، اظهار داشت: در طول سالیان گذشته حتی رکورد 12 میلیارد کیلووات ساعت صادرات برق به کشورهای پیرامونی زده شده است.

 

معاون امور برق و انرژی وزارت نیرو ادامه داد: این وزارتخانه از ورود بخش خصوصی همراه با احداث نیروگاه‌های سیکل ترکیبی با راندمان بالا به منظور صادرات برق نیز استقبال می‌کند.

 

وی افزود: در این‌باره وزارت نیرو پیشنهادات خود را به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و معاون اول رئیس جمهوری ارائه و موضوع در شورای عالی انرژی کشور در حال پیگیری است.

 

پیام باقری، عضو هیات مدیره سندیکای برق و فدراسیون صادرات انرژی نیز بر ضرورت رفع موانع و مشکلات سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای ورود به بحث صادرات انرژی برق در کشور تاکید کرد و گفت: احداث نیروگاه‌های برق با راندمان بالای 60 درصد باعث می‌شود با خوراک گاز بتوان برق را بصورت اقتصادی روی ریل صادرات قرار داد.

 

وی با تاکید بر اینکه موانع و مشکلات پیشروی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای صادرات انرژی برق باید برداشته شود، افزود: در حال حاضر صادرات برق کم و بیش بصورت انحصاری در اختیار دولت است.

 

وی اضافه کرد: بزرگترین مانع در این حوزه نرخ خوراک گازیست که باید در اختیار نیروگاه‌ها قرار گیرد؛ اگر این مانع از پیشروی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برداشته شود بی‌تردید سرمایه‌گذاران این بخش به سمت احداث واحدهای نیروگاهی با راندمان بالا حرکت و در چنین شرایطی تبدیل گاز به برق و همچنین صادرات برق مقرون به صرفه خواهد شد.

 

وی با تاکید بر اینکه نرخ خوراک گاز برای واحدهای نیروگاهی تولید برق در حوزه صادرات باید منطقی و اقتصادی باشد، گفت: نرخ خوراک گاز برای مثال در صنایع پتروشیمی 8.2 تا 8.5 سنت بوده در صورتیکه برای واحدهای نیروگاهی برق 35 تا 40 سنت برای هر متر مکعب است که برای سرمایه گذاران توجیه اقتصادی ندارد.

 

باقری افزود: بدون شک صادرات انرژی برق با وجود «وحدت رویه مبنی بر در اختیار گذاشتن نرخ خوراک گاز برای همه صنایع» توجیه اقتصادی پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: صادرات برق در مقایسه با صادرات گاز با توجه به شاخص‌هایی مانند ایجاد ارزش افزوده، استفاده از توان فنی مهندسی داخلی و ایجاد اشتغال در داخل کشور و پایداری درآمدهای صادراتی مزایای بیشتری برای کشور دارد.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016