با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 169

سازمان نظام مهندسی ساختمان/شانس آوردید پلاسکو مجری ذیصلاح نداشت

تاریخ انتشار: 13 بهمن 1395 , بازدید: 1099
به شهردار تهران گفتم شانس آوردی که ساختمان پلاسکو، قدیمی و فاقد سازنده ذیصلاح بوده که اگر این‌گونه نبود ما می‌دانستیم و شما!

به شهردار تهران گفتم شانس آوردی که ساختمان پلاسکو، قدیمی و فاقد سازنده ذیصلاح بوده که اگر این‌گونه نبود ما می‌دانستیم و شما!

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و وسایل الکترومکانیکی تهران به نقل از ایسنا، فرج‌الله رجبی، رئیس سازمان نظامی مهندسی در اولین نشست خبری خود پس از انتصاب به عنوان ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان درباه اینکه چه سازمان یا نهادی باید مسوولیت حادثه پلاسکو را بر عهده بگیرد؟ گفت: من عضو کمیته ویژه بررسی حادثه پلاسکو هستم و ترجیح می‌دهم به دلایل اخلاقی تا قبل از زمان مشخص شدن گزارش این کمیته از ورود به جزئیات علت حادثه خودداری کنم اما با توجه به اهمیت موضوع که مربوط به رعایت اخلاق می‌شود در این‌باره صحبت می‌کنم.

 

وی افزود: ساختمان پلاسکو مربوط به بیش از نیم قرن پیش بوده اما در همین حادثه خوب تاب آورد. ساختمان چند ساعتی تحمل کرد اما باید بپذیریم در هر سطح از طراحی، نظارت و اجرا از نیروهای فنی و متخصص استفاده کنیم.

 

رئیس سازمان نظام‌ مهندسی کشور با اشاره به صحبتی که در روزهای اخیر با شهردار تهران داشته است، افزود: به شهردار تهران گفتم شانس آوردی که ساختمان پلاسکو از مجری ذیصلاح که مسوولیت نظارت بر ساخت را بر عهده داشته باشد، برخوردار نبوده که اگر اینگونه بود الان سازمان نظام مهندسی کوتاه نمی‌آمد و ما می‌دانستیم و شما.

 

رجبی تاکید کرد: باید رویه‌ها و فرآیندهای کنترل، نظارت و ارزیابی سازمانی رعایت شود. یکی از پایه‌های انضباط تشکیلاتی این است که فرآیندهای نظارت با نگاه منافع نهایی بهره‌بردار صورت گیرد؛ بنابراین نخستین رویکرد ما تسهیل این جهت‌گیری که همه دستگاه‌های مرتبط با ساخت و ساز متقاعد شوند این کاری است که همه شئون آن تخصصی است.

 

وی با بیان اینکه اجرای درست و نظارت در حوزه مهندسی و حتی صدور شناسنامه فنی و ملکی باید به یک رویکرد تبدیل شود، ادامه داد: رویکرد اصلاح فرایندهای ساخت و ساز باید فراگیر شود. این بحث طناب‌کشی نیست بلکه متقاعد کردن است که باید همه از ظرفیت‌های سازمان نظام مهندسی که ۴۰۰ هزار نفر عضو دارد و بیش از ۱۵۰ هزار نفر از این تعداد دارای پروانه اشتغال هستند، در جهت بهبود امور استفاده کنند تا دیگر شاهد حوادثی شبیه ساختمان پلاسکو نباشیم.

 

رجبی در پاسخ به اینکه بالا بردن هر سال عمر مفید ساختمان‌ها چقدر برای کشور منفعت دارد؟ یادآور شد: اگر عمر مفید ساختمان‌ها را ۳۰ سال در نظر بگیریم، به ازای هر یک سال که بتوانیم عمر ساختمان‌ها را افزایش دهیم، ۳.۱۷ میلیارد دلار به سرمایه ملی اضافه می‌شود.

 

وی با اشاره به مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان که مربوط به نحوه نگهداری می‌شود، تصریح کرد: در قانون آمده ساختمان‌هایی که با ارتفاع پلاسکو باشد، باید یک فرد حقوقی به مقررات ساختمان رسیدگی کند اما در حال حاضر در اغلب ساختمان‌ها این مسوولیت انجام نمی‌شود. بر همین اساس معتقدم در اصلاحیه مقررات ملی ساختمان باید یک قانون قطعی بنویسیم که جای ابهام و ایهام نداشته باشد.

 

وی یادآور شد: هم‌اکنون بسیاری از دانشجویان در مقاطع مختلف مهندسی به تحصیل می‌پردازند. ظرف 5 سال گذشته تعداد مهندسان 2 برابر شده و 5 سال آینده یک میلیون مهندس خواهیم داشت که آمار وحشتناکی است.

 

 

 

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016