با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 167

تغییر نام بندر امیرآباد‌ به بندر بین‌المللی «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی»

تاریخ انتشار: 13 بهمن 1395 , بازدید: 1357
اعضای هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی در اولین نشست این هیات پس از ارتحال هاشمی رفسنجانی، پیشنهاد کرد نام بندر مهم و استراتژایک امیرآباد در شرق مازندران به «بندر بین‌المللی آیت الله هاشمی رفسنجانی» با نام اختصاری‌ «B.H.R» تغییر یابد که با رای همه اعضا به تصویب رسید.

اعضای هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی در اولین نشست این هیات پس از ارتحال هاشمی رفسنجانی، پیشنهاد کرد نام بندر مهم و استراتژایک امیرآباد در شرق مازندران به «بندر بین‌المللی آیت الله هاشمی رفسنجانی» با نام اختصاری‌ «B.H.R» تغییر یابد که با رای همه اعضا به تصویب رسید.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و وسایل الکترومکانیکی تهران به نقل از روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی، در پی تماس‌‌ها، مراجعات و خواسته‌‌های قاطبه مدیران و کارکنان جامعه بندری و دریایی کشور و در راستای پاسداشت مقام شامخ و نقش ارزنده‌ای که مرحوم حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران سازندگی ایفا کرد و همچنین تأثیر سیاست‌ها، تصمیمات و حضور فعال آن مرحوم در راه‌اندازی و توسعة کریدور شمال- جنوب، بندر استراتژیک و حیاتی امیرآباد به عنوان هاب بنادر شمالی و نقش مؤثر آن در ارتباطات بین‌المللی و کشورهای CIS، در جلسة شمارة 1864، مورخ 1395/10/27 هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی، پیشنهاد تغییر نام «بندر امیرآباد» به «بندر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» و  با نام اختصاری و بین‌المللی «B.H.R» مطرح و به تصویب رسید.

 

بنابراین گزارش بندر امیرآباد با وسعت 1 هزار و 60 هکتار و ظرفیت تخلیه و بارگیری 6/7 میلیون تن کالا در سال، در استان مازندران و در مسیر کریدور بین­المللی ترانزیتی شمال – جنوب واقع شده و در زمینه حمل و نقل، تجارت و ترانزیت کالا به کشورهای همسایه، به‌عنوان مهم‌ترین بندر شمالی کشور، از موقعیت و پتانسیل منحصر به‌فردی برخوردار است.

 

این کریدور، علاوه‌بر برقراری ارتباط تجاری و ترانزیتی کشورهای شمال اروپا، اسکاندیناوی و روسیه، با کشورهای اروپایی و در قلمرو ایران، از طریق بندر امیرآباد به خلیج فارس در جنوبی‌ترین منطقة کشور مرتبط بوده و تا کشورهای حوزه اقیانوس هند امتداد می‌‌یابد.

 

بر اساس گزارش‌‌های آنکتاد (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل)، این کریدور در مقایسه با مسیر عبور از کانال سوئز، از نظر مسافت و زمان تا 40 درصد کوتاه‌‌تر و از نظر هزینه تا 30 درصد ‌ارزان‌تر است.

 

‌بندر استراتژیک امیرآباد به خطوط ریلی سراسری کشور نیز وصل بوده و به‌زودی قادر خواهد بود با استفاده از اسکله رو رو ریلی، حمل و نقل چندوجهی از جمله بارگیری مستقیم واگن‌‌های باری را از طریق کشتی به انجام برساند.

 

‌این بندر در سال 1394، با جذب سهم 44 درصدی از عملیات تخلیه و بارگیری در بین بنادر شمالی کشور، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است؛ همچنین با عملکرد 60 درصدی از حجم تخلیه غلات و 86 درصدی ازحجم صادرات در شمال کشور، جایگاه خود را به‌عنوان مهم‌ترین بندر شمالی کشور تثبیت کرده است.

 

هم‌زمانی این پیشنهاد با سی و هشتمین سالگرد غرورآفرین دهة فرخندة فجر انقلاب اسلامی که آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی در شکل‌‌گیری، تثبیت و تداوم آن تأثیری بلامنازع داشته‌‌اند و نقش ارزندة ایشان در دستور ساخت و تبدیل بندر امیرآباد به‌‌عنوان یکی از رگ‌‌های حیاتی و مهم اقتصاد کشور، ارزش و اهمیت این حرکت قدرشناسانه را چندین برابر کرده و پاسخی مناسب به ندای لبیک تشییع کنندگان میلیونی یار دیرینة امام راحل و رهبری معظم انقلاب به‌‌شمار می‌‌آید.

 

بنا بر اعلام روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی، این مصوبه برای اجرا و طی مراحل قانونی به مراجع ذی‌ربط پیشنهاد شده است.

 

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016