با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 160

کسبه پلاسکو از 15 بهمن به نور می‌روند

تاریخ انتشار: 12 بهمن 1395 , بازدید: 1669
تا ۴۸ ساعت آینده صاحبان واحدهای صنفی حادثه‌دیده پلاسکو در محل جدید مستقر خواهند شد.

تا ۴۸ ساعت آینده صاحبان واحدهای صنفی حادثه‌دیده پلاسکو در محل جدید مستقر خواهند شد.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران به نقل از اتاق اصناف، رئیس اتاق اصناف ایران با حضور در 2 کمیسیون عمران و اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت حادثه ساختمان پلاسکو گفت: رویکرد اتاق اصناف در موضوع حادثه پلاسکو تبعیت از فرمان رهبری بوده است.

 

علی فاضلی افزود: اتاق اصناف به دنبال پیدا کردن مقصر حادثه پلاسکو نبوده و به همین دلیل از اظهارات برخی مسوولان درباره مطالب نادرستی که درباره اصناف ارائه کرده‌اند، به شدت گلایه داریم.

 

فاضلی تصریح کرد: اتاق اصناف ایران از روز نخست حادثه پلاسکو با تشکیل کمیته ویژه، این موضوع را پیگیری و با کمک دولت، مجلس و دیگر دست‌اندرکاران ذیربط، آن را مدیریت کرده است.

 

وی ادامه داد: وظیفه اتاق اصناف ایران در حادثه پلاسکو این بود تا کار را به‌گونه‌ای مدیریت کند که کمترین تنشی در بازار بویژه در روزهای پایانی سال بوجود نیاید که به فضل الهی این توفیق حاصل شد.

 

فاضلی با بیان اینکه تسهیلات و تمهیدات از سوی دولت برای ساماندهی آسیب‌دیدگان حادثه پلاسکو اندیشیده شده است، افزود: تا ۴۸ ساعت آینده صاحبان واحدهای صنفی حادثه‌دیده پلاسکو در محل جدید مستقر خواهند شد.

 

وی به جایگاه اصناف در نظام اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: اصناف با دارا بودن ۳ میلیون بنگاه اقتصادی بدون اینکه ریالی بار مالی روی دوش دولت داشته باشند، ایجاد شغل و ایجاد نشاط و امنیت در جامعه  کرده و در فضای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور به شدت تاثیر گذارند.

 

فاضلی تصریح کرد: در حادثه پلاسکو از روز نخست در پی تعامل بودیم و نه تقابل و همه را به وحدت دعوت کرده‌ایم و لازم است اعلام کنم که بین اتاق اصناف ایران و شهرداری و بنیاد یک تعامل خوب و سازنده برای حل مسأله و پیشگیری از اتفاقات آینده وجود دارد.

 

وی ادامه داد: بر اساس بند ۱۷ و بند (ز) ماده ۳۷ قانون نظام صنفی، اخطار باید به صاحب ملک داده شود و نه افراد؛ ضمن اینکه بند ۱۷، همه صاحبان واحدهای صنفی را ملزم به رعایت قانون کرده است. همچنین بند (ز) ماده ۳۷، اتاق اصناف را در اجرای ایمنی، فقط ناظر می‌داند نه مجری.

 

رییس اتاق اصناف ایران در بخش دیگری از سخنان خود به وجود ساختمان‌های تجاری غیرایمن در تهران اشاره کرد و گفت: در خیابان لاله‌زار و لاله‌زار نو تهران چندین بنگاه تجاری وجود دارد که بسیار غیرایمن هستند و باید همین امروز برایشان چاره‌اندیشی شود.

 

فاضلی در عین حال قوانین و مقررات صنفی را هم مورد توجه قرار داد و خطاب به اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس تأکید کرد: مجلس در ادوار گذشته، اتاق اصناف ایران را در مباحثی همچون قاچاق، مالیات و یا کاشف بودن در بازرسی‌ها حذف کرده که این رویکرد باعث شد مجموعه اقتصاد و اصناف بیشترین آسیب را ببینند.

 

وی افزود: بسیاری از امور که قرار بود به تشکل‌های مردم‌نهاد و بخش خصوصی واگذار شود، در قوانین فعلی محقق نشده است که امیدوارم این حادثه تاثیری بر تغییر رویکردها داشته باشد.

 

فاضلی  همچنین اصلاح قانون نظام صنفی را ضروری خواند و گفت: اتاق اصناف ایران پیشنهاد کرده تا موضوع بیمه آتش‌سوزی بنگاه‌های اقتصادی در هنگام صدور پروانه کسب اجباری شود.

 

به‌گفته وی اتحادیه‌ها صنفی هنگام صدور پروانه کسب برای واحدهای صنفی از همه مراجع قانونی استعلام می‌گیرند و بدون این استعلام‌ها هیچ پروانه فعالیتی صادر نمی‌شود.

 

رییس اتاق اصناف ایران با تصریح اینکه در حادثه پلاسکو به هیچ روی بنگاه‌ها را مقصر نمی‌دانم، خاطر نشان کرد: اصناف یکی از بزرگترین زیان‌دیدگان این حادثه هستند.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016