با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 151

تصمیمات نهایی دولت برای پلاسکو اعلام شد

تاریخ انتشار: 10 بهمن 1395 , بازدید: 1138
دولت پس از حادثه پلاسکو، در بخشنامه‌ای 10 بندی، بانک‌ها، بیمهها، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بیمه مرکزی را مکلف به رسیدگی فوری به این پرونده کرد.

دولت پس از حادثه پلاسکو، در بخشنامه‌ای 10 بندی، بانک‌ها، بیمهها، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بیمه مرکزی را مکلف به رسیدگی فوری به این پرونده کرد. 

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران، دولت در تصمیمات 10 بندی ابلاغ شده، علاوه‌بر تکالیف بانکی و بیمهای برای کسبه پلاسکو، بیمه مرکزی را مکلف کرد تا دیه مسوولیت و عمر آتش‌نشانان را تا پایان نتیجه پیگیری کند.

 

متن کامل بخشنامه دولت که به امضای اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری رسیده به شرح زیر است.

 

هیات وزیران در جلسه 6 بهمن 1395 به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و معاونت اجرایی رئیس جمهوری و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

 

۱- هیات ویژه گزارش ملی بررسی حادثه پلاسکو که توسط رئیس جمهور انتخاب می‌شود، نسبت به بررسی موضوع از قبیل علل و عوامل وقوع آتش سوزی و فروریختن ساختمان، نحوه مدیریت محیطی، کیفیت هماهنگی دستگاه‌های مسوول در مدیریت بحران، راههای پیشگیری از تکرار حوادث مشابه، و دیگر مسائل مربوط اقدام می‌کند.

 

۲- مطالبات بانک‌ها از واحدهای اقتصادی ساختمان پلاسکو با معرفی اتاق اصناف ایران به مدت 2 سال استمهال و علاوه بر بخشش همه جرایم و هزینه دیرکرد، ۵۰ درصد، سود تسهیلات مذکور توسط بانک‌ها و ۵۰درصد باقیمانده نیز توسط دولت(سازمان برنامه و بودجه کشور) از محل تبصره‌ها و یا ردیف‌های مربوط تامین و پرداخت می‌شود.

 

۳- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (سازمان تامین اجتماعی) موظف است با هماهنگی و همکاری اتاق اصناف ایران (اتحادیه مربوط) همه افراد بیکار بیمه شده را که قبلا در ساختمان پلاسکو اشتغال به کار داشته‌اند، اعم از اینکه بیمه خویشفرما، بیمه شده و یا در وضعیت بیمه منقطع قرار داشته باشند، به مدت 4 ماه طبق مقررات و به فوریت تحت پوشش بیمه بیکاری قرار دهد و حقوق دی ماه آنان را در اسرع وقت پرداخت کند.

 

۴- شاغلانی که دارای بیمه نیستند (اعم از کارگر یا کارفرما) با شناسایی از طریق اتاق اصناف ایران (اتحادیه صنفی مربوط) توسط وزارت تعاون، کار و رفتاه اجتماعی (سازمان تامین اجتماعی) همانند بیمهشده‌ها به مدت 4 ماه از دی امسال تا فروردین 1396 پس از حداقل دستمزد قانونی و دیگر مزایای مربوط به آن برخوردار خواهند شد. منابع لازم جهت اجرای این بند از محل ردیف‌ها و تبصره‌های مربوط از سوی دولت (سازمان برنامه و بودجه کشور) تامین وپرداخت می‌شود.

 

۵- بدهی بیمه کارفرمایان ساختمان پلاسکو پس از بخشیدن کامل جرایم طبق مقررات قانونی توسط سازمان تامین اجتماعی به مدت 5 سال تقسیط می‌شود.

 

۶- با توجه به اعلام آمادگی بانک‌ها، از طریق دبیرخانه مستقر در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با معرفی اتاق اصناف ایران، به همه کارفرمایان واحدهای آسیبدیده ساختمان پلاسکو تا مبلغ 300 میلیون تومان تسهیلات بانکی با سود حداکثر ۱۸ درصد پرداخت می‌شود. بازپرداخت تسهیلات مذکور 48 ماهه با یکسال دوره تنفس و ۳۶ ماه دوره بازپرداخت خواهد بود.

 

۷- در اجرای ماده ۱۶۵ قانون مالیات‌های مستقیم همه بدهی‌های مالیاتی مربوط به واحدهای کسبی که در اثر سانحه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو بیش از ۵۰درصد اموال آنها از بین رفته است، با معرفی اتاق اصناف ایران و با رعایت ماده ۸ اصلاحی آئین‌نامه اجرایی ماده ۱۶۵ قانون مالیات‌های مستقیم تا پایان عملکرد سال ۱۳۹۴ بخشوده می‌شود.

 

۸- اعطای تسهیلات به کارفرمایان ساختمان پلاسکو مطابق مقررات ویژه تسهیلات اعطایی به واحدهای کوچک و متوسط صنعتی مصوب هیئت وزیران، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و شورای پول و اعتبار و آئین‌نامه‌های مربوط و بدون توجه به بدهی‌های بانکی و مالیاتی معوق، حق بیمه معوق و یا چک برگشتی صورت می‌گیرد.

 

۹- شرکت‌های بیمه مکلفند تا پایان بهمن امسال  نسبت به بررسی خسارت واحدهای بیمه شده ساختمان پلاسکو اقدام و همه خسارت‌های تعهد شده را وفق مقررات پرداخت کنند.

 

۱۰- بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است پیگیری لازم برای پرداخت دیه مسوولیت و دیه عمر آتش‌نشانان قهرمان و جانفشان در حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو را تا حصول نتیجه قطعی انجام دهد.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016