با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 121

آتش‌نشان نجات یافته درباره حادثه پلاسکو چه گفت؟

تاریخ انتشار: 5 بهمن 1395 , بازدید: 981
یکی‌ از آتش‌نشانان حاضر در روز حادثه ساختمان پلاسکو درباره این حادثه توضیحاتی ارائه کرد.

یکی‌ از آتش‌نشانان حاضر در روز حادثه ساختمان پلاسکو در گفت‌وگو با شبکه خبر درباره این حادثه توضیحاتی ارائه کرد.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و وسایل الکترومکانیکی تهران، سعید کمانی در این‌باره به شبکه خبر گفت: خودروی بالابر ما خودوری تخصصی است و در همه نقاط تهران اگر حادثه‌ای در ساختمان بلند اتفاق بیفتد ما از ایستگاهمان که واقع در منطقه ۲۲ است به آنجا اعزام می‌شویم.

 

کمانی با اشاره به اینکه خاطره بدی از آتش‌سوزی 2 سال پیش خیابان جمهوری در یاد همه همکاران ما است، افزود: در طول مسیر که با همکارم صحبت می‌کردیم، می‌گفتیم حادثه خاصی نیست و انشا‌ءالله زود برطرف می‌شود اما وقتی از مسافت خیلی دور، دود سیاه را دیدیم متوجه شدیم حادثه بزرگی اتفاق افتاده‌است.

 

این آتش‌نشان به ازدحام بیش از حد مردم در محل حادثه اشاره کرد و افزود: بسیاری از مردم به گمان اینکه ایستگاه ما در نزدیکی محل حادثه بوه و ما دیر اقدام کردیم، به ما پرخاش می‌کردند و بسیار عصبانی بودند. اما ایستگاه ما بسیار از محل حادثه دور بود و به‌دلیل اینکه ماشین بالابر بسیار سنگین است، نمی‌تواند خیلی باسرعت حرکت کند.

 

کمانی با بیان اینکه در محل حادثه و در کنار خودروی بالابر، ایستگاه یک آتش‌نشانی مستقر شد، تاکید کرد: مهمترین نکته‌ای که در این حادثه وجود داشت ازدحام بیش از حد مردم بودگ بسیاری از آن‌ها مشغول فیلمبرداری بودند و حتی از ماشین‌های ما بالا رفته و فیلم و عکس سلفی می‌گرفتند. این کار را برای ما سخت‌تر می‌کرد چراکه هم این افراد مانع تردد ما می‌شدند و هم احساس می‌کردیم زیر ذره‌بین هزاران نفر هستیم.

 

وی با اشاره به اینکه پس از استقرار در محل و شروع عملیات، آتش در ابتدا اطفا شد، خاطرنشان کرد: پس از مدتی که کارمان را شروع کردیم، آتش اطفا شد و دود سفیدی از ساختمان بیرون آمد که نشان از خاموش شدن حریق بود اما صدای انفجارهای کوچکی از داخل ساختمان شنیده می‌شد.

 

 کمانی تصریح کرد: متاسفانه پشت پنجره بیشتر واحدهایی که در طبقات فوقانی قرار داشت، گاز پیک‌نیکی بود. مردم پس از اطفای حریق و بلند شدن دود به سمت پاساژ آمدند درحالی‌که صدای همکاران ما شنیده می‌شد که به شدت از ورود آن‌ها جلوگیری می‌کردند اما متاسفانه آن‌ها بدون توجه به اخطارها وارد ساختمان شدند.

 

 وی ادامه داد: در همین زمان بود که صدای انفجار مهیبی از طبقات فوقانی شنیده شد تا جایی که موج انفجار ما را در کابین بالابر تکان داد و دوباره ساختمان آتش گرفت. اگرچه نیروی انتظامی تلاش کرد مردم را از محوطه دور کند اما متاسفانه بازهم مردم به داخل ساختمان آمدند. در همین هنگام ریزش از 2 طبقه فوقانی آغاز شد و به ما دستور تخلیه دادند چراکه اولین مشاهدات ریزش دیده شده بود.

 

وی با بیان اینکه همکاران ما به‌دلیل ریزش در داخل ساختمان، نمی‌توانستند از راهروها خارج شوند، گفت: تعدادی از همکاران آتش‌نشان تا زمانی‌که راه‌‌پله‌ها باز بود از آنجا خارج شدند اما قسمتی از ساختمان ریزش کرده بود و همکاران ما نمی‌توانستند از داخل بیرون بیایند، از همین‌رو به سمت پنجره‌ها آمده‌ بودند و متاسفانه یکی از بدترین و دلخراش‌ترین صحنه‌ها این بود که پنجره‌های 2 طبقه آخر فنس‌کشی شده بود و همکارانم نمی‌توانستند از آنجا خارج شوند.

 

 این آتش‌نشان افزود: تلش کردیم با بالابرها بچه‌ها را از ساختمان خارج کنیم اما فنس‌ها مانع می‌شد حتی یکی از همکاران ما با پارچه صورتی رنگی آویزان شده بود که توانستیم آن را توسط بالابرها نجات دهیم.

 

 کمانی با بیان اینکه همکاران ما خطر را به جان خریدند و برای نجات دیگر همکاران تلاش‌شان را کردند، گفت: بسیاری از همکاران را بیرون آوردیم اما عده‌ای هم در داخل ماندند و وقتی دیگر متوجه شدند که نمی‌توانیم اقدامی برایشان انجام دهیم وسایلشان را به ما می‌دادند تا حداقل وسایلشان را حفظ کنند.

 

وی با بیان اینکه خواست خدا بود که به ماشین بالابر ما آسیبی نرسید، تاکید کرد: از مردم می‌خواهم وقتی حادثه‌ای اتفاق می‌افتد در آن محل تجمع نکنند.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016