با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 1007

مسیر مسدود بازگشت ارز صادراتی

تاریخ انتشار: 16 بهمن 1397 , بازدید: 210
مساله بازگشت ارز صادراتی هنوز هم یکی از مهم‌ترین چالش‌های صادرکنندگان است. مسیر بازگشت ارز صادراتی مسدود است. به‌رغم اینکه بانک مرکزی پنج راه برای بازگشت ارز صادراتی اعلام کرده است، اما فعالان اقتصادی عنوان می‌کنند که روش‌های اعلامی، قابلیت اجرایی ندارد و تنها روش ممکن همان سامانه نیما است.

محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با انتقاد از برنامه‌ریزی‌ها در نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور اظهار کرد: از میان روش‌های پیشنهادی مطرح شده برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به داخل کشور، تنها روش عرضه به سامانه نیمایی درحال اجرا است و به‌دلیل مشکلات موجود، این روش نیز برای صادرکنندگان ممکن نیست و منتج به ضرر می‌شود. او در واکنش به مطرح شدن چند روش برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به داخل کشور از سوی مسوولان دولتی و بانک مرکزی گفت: متاسفانه این روش‌ها تنها روی کاغذ است و عملا قابلیت اجرایی پیدا نکرده است. وی اظهار کرد: به‌عنوان مثال وقتی صادرکننده می‌خواهد ارز حاصل از صادراتش را در اختیار واردکننده دیگری قرار دهد، فرآیند ثبت‌سفارش امکان‌پذیر نیست و از سوی دیگر، اگر خودش هم بخواهد ارز حاصل از صادرات خود را صرف واردات کالای دیگری کند، با بهانه اینکه در چند سال گذشته سابقه واردات آن کالا را نداشته و دلایل دیگری از این دست، امکان واردات را ندارد.

 لاهوتی با تاکید بر اینکه روش‌های مطرح شده از سوی مسوولان دولتی و بانک مرکزی به هیچ‌وجه قابلیت عملیاتی شدن را نداشته است، گفت: احراز صحت این ادعا کار چندان سختی نیست، فقط کافی است مسوولان امر، آمارها را اعلام کنند و شفاف بگویند که ارز حاصل از صادرات از روش‌های دیگری به جز سامانه نیما، به کشور بازگشته است. به گفته رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، تصمیمات اخیر دولت و مشکلات حاصل از تعهدات ارزی باعث کاهش شدید صادرات ایران طی ماه‌های اخیر شده و این روند نزولی صادرات همچنان ادامه خواهد داشت.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016